Napis Presidential pojawiła się na dawnym hotelu Marriott w Warszawie

i

Autor: Kamil Durajczyk

NASZ NEWS

Co dalej z najsłynniejszym wieżowcem w Polsce? MSWiA każe zbadać bezpieczeństwo hotelu

2025-02-11 5:30

Mazowiecki urząd marszałkowski wydał decyzję nakazującą wstrzymanie usług hotelarskich w wieżowcu w centrum Warszawy. Straż pożarna od lat miała wątpliwości dotyczące systemu przeciwpożarowego, ale od 2016 roku pobłażliwie pozwalała właścicielowi budynku naprawiać uchybienia. Po artykule w „Super Expressie” MSWiA każe zbadać bezpieczeństwo w hotelu i podejmowane w tej sprawie decyzje.

MSWIA o sprawie bezpieczeństwa hotelu

– Wiem, że temat jest poważny. Rozmawiałem z Komendą Główną Straży Pożarnej. Prosiłem, by temat został dokładnie zbadany. Bezpieczeństwo ludzi jest najważniejsze – tak na informacje w „SE” zareagował rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

Opisaliśmy wczoraj, że w 2016 r. - po kontroli przeciwpożarowej - Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie informował zarządcę budynku, w którym wtedy mieścił się hotel Marriott (dziś Warsaw Presidental), że stwierdzono „brak zapewnienia rozwiązań technicznych, zabezpieczających przed zadymieniem przedsionków pożarowych” i „wskutek niezapewnienia przez występujące w obiekcie warunki techniczne możliwości ewakuacji, budynek uznano za zagrażający życiu.”. W 2016 r. Komendant PSP w Warszawie nakazał właścicielowi budynku zastosować rozwiązania techniczno-budowlane, zabezpieczające przedsionki przeciwpożarowe przed zadymieniem, lub zastosować rozwiązania zamienne. To zalecenie było realizowane przez 8 lat! Na wniosek właściciela budynku strażacy zgadzali się w kolejnych latach na przedłużanie terminu wykonania odpowiednich zmian zabezpieczeniu przeciwpożarowym.

Urząd w styczniu 2025 wstrzymał działalność hotelu

Jeżeli na klatkach schodowych nie ma odpowiedniej wentylacji, przeprowadzenie ewakuacji ludzi z wyższych pięter może być utrudnione lub nawet niemożliwe. Wytyczne dotyczące zabezpieczeń przeciwpożarowych są opracowywane po to, żeby skutecznie przeprowadzać ewakuacje, a później akcje gaśnicze. Niezastosowanie się do wytycznych może stanowić zagrożenie – tłumaczy Marek Karpowicz, strażak z wieloletnim stażem.

Gdy w styczniu - w trybie dostępu do informacji publicznej - zapytaliśmy, czy wieżowiec z hotelem w centrum Warszawy jest już bezpieczny, urząd marszałkowski poinformował o wstrzymaniu działalności hotelu.

27  stycznia została wydana decyzja o nakazie wstrzymania usług hotelarskich w obiekcie pod nazwą „Warsaw Presidential Hotel” do czasu usunięcia stwierdzonych uchybień przeciwpożarowych − potwierdziła jeszcze wczoraj rzeczniczka marszałka Mazowsza Marta Milewska.

Decyzja nie ma klauzuli natychmiastowej wykonalności. Od decyzji urzędu przysługuje więc odwołanie. Hotel nadal funkcjonuje normalnie i przyjmuje rezerwacje pokoi. Jego przedstawiciele kolejny dzień nie odpowiedzieli na nasze pytania.

Straż: Ostatnia decyzja jest z listopada 2024

Straż pożarna o decyzji marszałka Mazowsza dowiedziała się od nas. - KM PSP nie została powiadomiona o tym, że wszczęto jakiekolwiek postępowanie dotyczące nakazania wstrzymania usług przez obiekt - odpowiada na nasze pytania oficer prasowy komendy miejskiej PSP w Warszawie, mł. bryg. Artur Laudy. Przekazał nam też, że ostatnia kontrola straży pożarnej w budynku w Al. Jerozolimskich odbyła się w listopadzie 2024 r. i zakończyła się wydaniem decyzji. - Nie są planowane dodatkowe czynności kontrolno-rozpoznawcze w obiekcie - informuje. Nie precyzuje jednak, czy decyzja z listopada oznacza ostatecznie, że właściciel budynku uporał się z problemami przeciwpożarowymi.

Koniec warszawskiego Marriota. Słynny hotel w centrum stolicy zmienia nazwę. W tle spór o pieniądze

Właściciel budynku: Decyzja marszałka zostanie uchylona

Właściciel budynku, Lim Center, wysłał do innych mediów oświadczenie, w którym zapewnia, że Warsaw Presidential Hotel działa w sposób niezakłócony, zgodnie z prawem i spełnia wymogi bezpieczeństwa. I że obiekt ma pozytywną opinię komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy, potwierdzającą spełnianie wymagań przeciwpożarowych, wydaną w dniu 15 listopada 2024 roku.

"Decyzja Marszałka Województwa Mazowieckiego została wydana z rażącym naruszeniem prawa i zostanie w odpowiednim trybie uchylona"- poinformowała spółka w oświadczeniu dla serwisu propertynews.pl. 

Ale jeśli pozytywna opinia komendanta PSP został wydana dopiero w listopadzie 2024 r., to na jakiej zasadzie funkcjonował hotel przez ostatnie 8 lat? Czy wszystkie zalecenia straży z 2016 r. zostały spełnione? Jeśli hotel otrzymał pozytywną opinię ponad 3 miesiące temu, to dlaczego urząd marszałkowski 27 stycznia wydał zakaz prowadzenia działalności? Wyjaśnienie tego, to zadanie dla kontroli, o której mówił nam rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Architektura-murator. Podcast 30/30
Groza, propaganda i odszpecanie. Architektura nazistowska

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki