Objawy zawału serca. Na to zwróć uwagę!
Zawał mięśnia sercowego to sytuacja, w której jedno z naczyń doprowadzających krew do serca zostaje zablokowane. Zawał serca jest stanem zagrożenia życia i wymaga niezwłocznej pomocy. Co robić w przypadku zawału serca? Policjanci z Komendy Stołecznej Policji we współpracy z Centrum Medyczne Puławska i Twój Ratownik przygotowali film instruktażowy dotyczący pierwszej pomocy w przypadku zawału serca.
Należy pamiętać, że przy zawale serca nie zawsze dochodzi do utraty przytomności, ale nie oznacza to, że sytuacja nie jest poważna, a człowiek nie potrzebuje pilnej pomocy.
Najczęstszym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, a także uczucie zgagi, pieczenia za mostkiem, osłabienie i zlewne poty.
Co robić w przypadku zawału?
Jak tłumaczą ratownicy, przy podejrzeniu zawału serca należy niezwłocznie zadzwonić pod numer alarmowy 999 (pogotowie ratunkowe). Następnie osobie z podejrzeniem zawału trzeba zapewnić dostęp świeżego powietrza. Aby to zrobić, można np. otworzyć okno.
Kolejnym krokiem jest usadzenie poszkodowanej osoby w bezpiecznej pozycji. W tym przypadku jest to pozycja półsiedząca. - Posadź ją najlepiej na płaskim podłożu tak, aby jej plecy mogły wygodnie oprzeć się o ścianę - podają stołeczni policjanci. Można również rozpiąć górne guziki koszuli tak, aby poszkodowany mógł swobodnie oddychać.
Ważne, by obserwować stan osoby z podejrzeniem zawału, czy nie ulega on pogorszeniu.
Czego nie robić w przypadku zawału serca?
Warto pamiętać również o czynnościach, których nie należy robić w przypadku zawału serca. I tak oto nie wolno:
- podawać osobie z podejrzeniem zawału picia, ponieważ będzie ona skierowana na zabieg
- namawiać osoby z podejrzeniem zawału ani do kaszlu, ani do wysiłku fizycznego, ponieważ to może pogorszyć jej stan
- podawać leków bez konsultacji z dyspozytorem medycznym