Obowiązki pracodawcy
Pracodawca zobowiązany jest do wypłacania każdemu zatrudnionemu przez siebie pracownikowi wynagrodzenia w wysokości zawartej w umowie. Powinien to robić również w ustalonym terminie, co najmniej raz w miesiącu.
Gdy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia
Jeśli Twój szef nie wypłaca Ci pensji w terminie, wiecznie spóźnia się z wykonaniem przelewu "bo zapomniał" lub "miał wiele na głowie" albo wcale nie pali się do tego, by wynagrodzić Cię za Twoją pracę – możesz złożyć skargę u odpowiednich organów:
- Państwowa Inspekcja Pracy – zawiadamia się okręgowego inspektora o tym, że pracodawca przestał wypłacać należące Ci się za Twoje obowiązki wynagrodzenie. Inspekcja Pracy, w związku ze złożoną skargą, ma prawo rozpocząć stosowną kontrolę i zażądać od Twojego szefa wyjaśnień w związku z zaistniałą sytuacją. W przypadku stwierdzenia przez inspektora niezgodności, może on nakazać pracodawcy natychmiastowe wypłacenie wynagrodzenia za pracę oraz opłacenia innych świadczeń, które przysługują zatrudnionemu pracownikowi lub wszcząć postępowanie w sprawie popełnienia wykroczenia przeciwko prawom pracownika.
- Sąd Pracy – jeśli Twój szef Ci nie płaci, możesz złożyć pozew do Sądu Pracy o zapłatę wynagrodzenia za wykonaną przez Ciebie pracę, wraz z naliczonymi za jej wypłacenie odsetkami. Z powodu niedotrzymania przez pracodawcę terminu wypłaty, a tym samym niewywiązanie się z umowy zawartej z pracownikiem, jest on zobowiązany do wypłaty odsetek. Powinien to zrobić nawet w sytuacji, gdy zatrudniony przez niego pracownik nie poniósł żadnej szkody z powodu otrzymania wynagrodzenia w późniejszym terminie. Odsetki obowiązują również wtedy, gdy pracodawca spóźnił się z wynagrodzeniem z różnych przyczyn i okoliczności, na które nie miał wpływu.
Pozew w Sądzie Pracy można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika, którym może być np. inspektor pracy. W zależności od kwoty wynagrodzenia, jaką poszkodowany pracownik stara się odzyskać z tytułu wykonanej pracy, pozew składa się:
- do sądu rejonowego – gdy pracodawca jest winien kwoty w wysokości do 75 tysięcy zł lub
- do sądu okręgowego – gdy wartość przedmiotu sporu, czyli nieotrzymanego w terminie wynagrodzenia, wynosi ponad 75 tysięcy zł.
Wypowiedzenie pracy
Innym rozwiązaniem jest również złożenie u pracodawcy wypowiedzenia umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym. Brak wypłacanego wynagrodzenia jest bardzo poważnym naruszeniem i złamaniem praw pracownika, w związku z czym ten ma prawo do rezygnacji z pracy, za którą nie otrzymuje należnej mu pensji. Warto to zrobić nawet wtedy, gdy problemy z otrzymywaniem pensji zgłoszone zostały do odpowiednich organów ścigania. By nie zostać bez pieniędzy i szybko znaleźć nową pracę – poszukaj ogłoszeń np. na stronie Pracuj.pl.
Artykuł sponsorowany