Co wspólnego mają ze sobą Jarosław Kaczyński i Rafał Trzaskowski? Wydawałoby się, że niewiele, a jednak ostatnie dni pokazały, że – niesamowite! – jest taki wspólny mianownik. Otóż obaj politycy liczą na współpracę z naszymi zachodnimi sąsiadami i obaj chętnie sięgają po niemieckie wsparcie finansowe… A więc co łączy Trzaskowskiego i Kaczyńskiego? Niemcy! To oczywiście nieco przewrotna teoria, ale…
Działacze Prawa i Sprawiedliwości pilnie śledzą każdy krok Rafała Trzaskowskiego, a jego tournée po Polsce z projektem Kampus Przyszłości wywołało wśród polityków nie lada niepokój. Nie trzeba było długo czekać, by Trzaskowski został zaatakowany za… kolaborację z Niemcami.
Donosiły, że dwa tygodnie przed ogłoszeniem powstania Campusu Polska Przyszłości prezydent Warszawy spotkał się on-line z politykami niemieckiej chadecji, a także z przedstawicielami finansowanej przez Berlin Fundacji Adenauera oraz z ambasadorem Niemiec w Polsce. „Trzaskowski robi sobie politykę za niemieckie pieniądze” – grzmiały media.
A Jarosław Kaczyński? Też by chętnie po niemieckie pieniądze sięgnął.
Prezes PiS zapowiedział szumnie, że jednym z punktów programu Polski Ład jest odbudowa Pałacu Saskiego w Warszawie. Jarosław Kaczyński chce, by tę gigantyczną inwestycję sfinansowali… właśnie Niemcy.
„Powinni nam zapłacić setki miliardów dolarów za zniszczenia wojenne. Pamiętamy także o rabunku z okresu I wojny światowej. Tę sprawę będziemy podnosili” – oświadczył Jarosław Kaczyński w jednym z wywiadów.
Nie wiem już, czy cieszyć się, czy bać po tych ostatnich działaniach owych dwóch polityków zwróconych w stronę zachodniego sąsiada.
O ile warszawska i w ogóle polska polska młodzież mogłaby skorzystać na pieniądzach niemieckiej fundacji, o tyle wizja budowy zburzonego w 1944 r. pałacu na pl. Piłsudskiego za pieniądze z ewentualnych odszkodowań wojennych wydaje się, delikatnie mówiąc, odległą perspektywą… No cóż. Jeśli Kaczyński będzie liczył na to źródło, to spać spokojnie mogą wszyscy przeciwnicy odbudowy Pałacu Saskiego, z którego dziś pozostały nam tylko kolumny Grobu Nieznanego Żołnierza.
Izabela Kraj
Izabela Kraj jest wiceszefową Działu Warszawskiego “Super Expressu”, dziennikarką zajmującą się sprawami warszawskimi od ponad 20 lat, wcześniej w “Expressie Wieczornym”, “Życiu Warszawy” i “Rzeczpospolitej”, autorką wielu publikacji o stołecznym samorządzie, inwestycjach czy miejskich aferach, autorką książki o Muzeum Powstania Warszawskiego (Wielkie Muzea. Muzeum Powstania Warszawskiego) czy współorganizatorką Super Spacerów z SE po Warszawie.