Pogrzeb - zdj. ilustracyjne

i

Autor: Pixabay Pogrzeb bez księdza - interpelacja radnej wpłynęła do ratusza

Cywilne pogrzeby bez księdza: Załatwisz je w USC?

2020-01-31 15:35

Warszawska radna Agata Diduszko-Zyglewska interpeluje do ratusza w sprawie poszerzenia oferty Urzędu Stanu Cywilnego o usługi związane z prowadzeniem świeckiego pogrzebu i zatrudnienia mistrzów/mistrzyń ceremonii pogrzebowej.

Działaczka Agata Diduszko-Zyglewska złożyła do stołecznego ratusza interpelację w sprawie poszerzenia oferty Urzędu Stanu Cywilnego o usługi związane z prowadzeniem świeckiego pogrzebu. Według radnej mieszkańcy Warszawy powinny mieć wybór w sprawie organizacji pogrzebu.

- Z mojej krótkiej kwerendy wynika, że w tej chwili tego rodzaju usługi świadczą wyłącznie podmioty prywatne. W związku z tym będę wdzięczna za informację, czy istnieje możliwość poszerzenia oferty Urzędu Stanu Cywilnego o usługi związane z prowadzeniem świeckiego pogrzebu i zatrudnienia mistrzów/mistrzyń ceremonii pogrzebowej - pyta Agata Diduszko-Zyglewska i składa interpelację do stołecznego ratusza.

ZOBACZ TEŻ: Uchwała krajobrazowa daje monopol JEDNEJ firmie?

Radna napisała, że ku tym działaniom zmotywowali ją mieszkańcy stolicy, którzy coraz częściej prosili radną o podjęcie działań w tej sprawie. - Mieszkańcy Warszawy, którzy chcą korzystać ze świeckiej formuły pogrzebowej dla swoich bliskich zwrócili się do mnie z pytaniem, czy Urząd Miasta zatrudnia urzędników - mistrzów ceremonii pogrzebowej, którzy pełniliby swoje obowiązki analogiczne do urzędników USC, którzy w imieniu państwa udzielają ślubów cywilnych - pisze radna w interpelacji, która trafiła już na biurka prezydenta Warszawy.

ZOBACZ TEŻ: LOT zawiesza połączenia do Chin z powodu WIRUSA!

Lewicowa działaczka Agata Diduszko-Zyglewska dzięki swoim działaniom doprowadziła do zdjęcia krzyża w sali ślubów na Białołęce. Teraz złożyła interpelację w sprawie wprowadzenia świeckich pogrzebów w Warszawie. Krzyż został zdjęty w ubiegłym roku po jej słowach:

- Umieszczenie symbolu religijnego jednego wyznania w sali ślubnej, w której życiową przysięgę składają sobie ludzie, którzy nie chcą korzystać z formuły religijnej, wiąże się z ograniczeniem ich swobody wyznania (lub niewyznawania żadnej religii), a co za tym idzie powoduje dyskryminację ze względu na wyznanie (lub jego brak) - uzasadniała Diduszko-Zyglewska. Interpelacja radnej została rozpatrzona pozytywnie – w październiku ubiegłego roku krzyż został zdjęty ze ściany sali ślubów białołęckiego USC.

Radna kilka dni temu opublikowała również mapę ilustrującą Polskie gminy, które stały się „strefami wolnymi od LGBT”

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki