Czeskie koleje wjeżdżają do Polski. Nowe połączenia z Warszawy

i

Autor: Wikipedia, By Honza Groh (Jagro) - Own work, CC BY-SA 3.0 Czeskie koleje wjeżdżają do Polski. Nowe połączenia z Warszawy

Czeskie koleje wjeżdżają do Polski. Nowe połączenia z Warszawy

2021-08-05 20:07

Dobra wiadomość dla miłośników podróży. Czeski przewoźnik kolejowy RegioJet chce uruchomić połączenia komercyjne na trasie Warszawa-Wiedeń przez Katowice i Wrocław-Warszawa przez Katowice i Opole. Kursy byłyby realizowane przez pociągi liczące od sześciu do 10 wagonów pasażerskich z miejscami do siedzenia.

Czeski przewoźnik kolejowy RegioJet złożył już w Urzędzie Transportu Kolejowego (UTK) wniosek w sprawie uruchomienia pasażerskich połączeń komercyjnych na trasie Warszawa-Wiedeń przez Katowice i Wrocław-Warszawa przez Katowice i Opole. Jak poinformował UTK przewoźnik zadeklarował chęć wykonywania nowej usługi przewozu osób na tych trasach w terminie od 11 grudnia 2022 r. do 11 grudnia 2027 r.

RegioJet na trasie Warszawa-Wiedeń planuje uruchomić jedno połączenie dziennie. Z Warszawy Wschodniej pociąg odjeżdżałby o godz. 10 i przyjeżdżałby do Wiednia o godz. 17:16. W przeciwnym kierunku wyjazd z Wiednia planowany jest na godz. 10:40, a przyjazd do Warszawy o godz. 17:55.

Z informacji udostępnionych przez UTK wynika też, że na trasie Wrocław-Warszawa planowane jest uruchomienie aż dziewięciu połączeń dziennie. Pierwsze pociągi z Warszawy i Wrocławia odjeżdżałyby o godz. 4, a ostatnie o godz. 20. Z kolei przyjazdy do miast docelowych zaczynałyby się o godz. 8:56, a kończyły o godz. 0:56.

Z wniosku złożonego przez RegioJet w Urzędzie Transportu Kolejowego wynika, że kursy realizowane byłyby przez pociągi liczące od sześciu do 10 wagonów pasażerskich z miejscami do siedzenia.

Teraz urząd przez miesiąc będzie czekał na wniesienie wniosków o przeprowadzenie badania równowagi ekonomicznej. Wniosek taki może na przykład złożyć przewoźnik kolejowy operujący na trasie, którą chce obsługiwać RegioJet. Po przeprowadzeniu analizy ekonomicznej organ regulacyjny określa, czy równowaga ekonomiczna umowy o świadczenie usług publicznych byłaby zagrożona.

ZOBACZ TEŻ: Akcja służb w centrum Warszawy. Policjanci grzebią w śmietnikach

Zgodnie z unijnymi przepisami równowagę ekonomiczną umowy o świadczenie usług publicznych należy uznać za zagrożoną, jeżeli proponowana nowa usługa miałaby m.in. istotny negatywny wpływ na poziom zysku podmiotu świadczącego usługi publiczne.

Na początku tego tygodnia na stronach UTK pojawiła się informacja, że RegioJet złożył wniosek w sprawie uruchomienia pasażerskiego połączenia komercyjnego na trasie Kraków Główny-Gdynia Główna przez Warszawę.

Sonda
Czy lubisz podróżować pociągami?
Zrywają asfalt na moście Południowym. Fuszerka na Południowej Obwodnicy Warszawy

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki