W południe odbyła się uroczysta zmiana wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Chwilę później nad Warszawą zahuczały wojskowe myśliwce F-16 z Polski i USA oraz polskie samoloty szkolno-treningowe TS-11 Iskra. Utworzyły biało-czerwoną flagę na niebie.
Ministerstwo Obrony Narodowej podało, że w przelocie brało udział sześć maszyn F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w ugrupowaniu oraz formacja czterech samolotów F-16 z 480 Eskadry Lotniczej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych Ameryki stacjonującej w Europie.
- Jakże ważny to dzisiaj dzień, w którym dziękujemy za służbę naszym żołnierzom, oddajemy hołd poległym i wspominamy ten trudny i dramatyczny czas, ale zarazem jakże wielki i znaczący, oraz w jakimś sensie piękny. Bolszewicka nawała miażdżyła Polskę. Pożoga, śmierć, gwałt, rozpacz, strach, przerażenie, spadek morale w społeczeństwie i wśród żołnierzy. Przegrana wydawała się nieuchronna, że Polska padnie pod ciosami sowieckiej Rosji, że komunizm niesiony ze wschodu ogarnie nasz kraj i dalej zaleje całą Europę. Ale byli tacy, co nie zwątpili, co pracowali, by ratować ojczyznę. Byli wielcy przywódcy, ojcowie dopiero co odzyskanej niepodległości. Byli wielcy dowódcy wojskowi, z marszałkiem Piłsudskim - mówił na pl. Piłsudskiego Andrzej Duda.
Na placu Piłsudskiego rozlokował się tez piknik wojskowy. Można zajrzeć do czołgu i innych wozów bojowych naszego wojska.
O Bitwie Warszawskiej 1920 roku będziemy też teraz pamiętać codziennie, jadąc Trasą S8. Trasa zyskała bowiem nazwę Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku. To kolejny element obchodów setnej rocznicy historycznego starcia, będący inicjatywą Ministerstwa Obrony Narodowej.
W sobotę o poranku odbyło się uroczyste nadanie imienia trasie S8. Minister obrony Mariusz Błaszczak i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk odsłonili tablicę upamiętniającą żołnierzy walczących pod Radzyminem, Ossowem czy Wólką Radzymińską.
- Polscy żołnierze walczący na przedpolach Warszawy nie tylko obronili stolicę, niepodległą Polskę, ale także wolność Europy. Zwycięzcy Bitwy Warszawskiej pokazali, jak dzielny jest polski żołnierz, ale również, że patriotyzm jest cechą wyróżniająca naród polski - mówił minister Mariusz Błaszczak.
Oficjalne obchody rozpoczęły się w piątek 14 sierpnia otwarciem Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Misją instytucji ma być wszechstronne ukazanie wielowymiarowości Józefa Piłsudskiego, a także upowszechnianie wyznawanych przez niego wartości – dumy narodowej i postawy patriotycznej, poświęcenia w pracy i walce oraz szacunku dla polskich tradycji.
Tego samego dnia odbył się Apel Pamięci na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Najbardziej spektakularnym chyba punktem sobotnich obchodów będzie wielkie widowisko na PGE Narodowym, które może obejrzeć na żywo nawet 10 tysięcy widzów: "1920. Wdzięczni Bohaterom". Na wielkiej scenie zobaczymy m.in. występy gwiazd, setkę rekonstruktorów, konie i pojazdy historyczne. Transmisję z wydarzenia będzie można oglądać w TVP1 i online.
Na potrzeby widowiska płyta Stadionu Narodowego została zamieniona w wielkie pole walki, z okopami dwóch ścierających się ze sobą sił. Pomiędzy okopami zbudowano ogromną scenę z rzeźbą ks. Ignacego Skorupki.
Wszystkie osoby wchodzące na stadion będą miały mierzoną temperaturę, a podczas poruszania się po obiekcie będą musiały zakrywać nos i usta. Na stadionie ustawionych zostanie też kilkaset bezdotykowych stacji do dezynfekcji dłoni.