Czy kierowcy zdaliby ponownie na prawo jazdy?

i

Autor: materiały prasowe Czy kierowcy zdaliby ponownie na prawo jazdy?

Czy kierowcy zdaliby ponownie na prawo jazdy? [WIDEO]

2019-03-05 11:22

Masz prawo jazdy od trzydziestu lat, a może jesteś dopiero początkującym kierowcą? Niezależnie od drogowego stażu powinieneś zwracać uwagę na znaki drogowe. Ale czy kierowcy znają znaczenie podstawowych piktogramów? Pojawia się też pytanie - czy kierowcy zdaliby ponownie egzamin?

Kierowcy często tracą prawo jazdy

Notoryczne przekraczanie prędkości, niestosowanie się do podstawowych przepisów drogowych, rozmawianie przez telefon komórkowy za kierownicą samochodu - to jedne z najpopularniejszych "grzechów" polskich kierowców. Ci, którzy w ciągu roku uzbierają 24 punkty karne tracą prawo jazdy. Niestety nie brakuje też piratów drogowych, którzy uprawnienia tracą za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym. I jedni i drudzy zmuszeni są ponownie podejść do państwowego egzaminu w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Czy kierowcy, którym jazda "weszła w krew" poradzą sobie z kolejnym testem?

Czy kierowcy zdaliby ponownie na prawo jazdy?

i

Autor: materiały prasowe Czy kierowcy zdaliby ponownie na prawo jazdy?

Droga ekspresowa czy parking? Zakaz ruchu czy wjazdu?

Choć wydaje się to nieprawdopodobne to kierowcy, których zapytaliśmy w stolicy o podstawowe znaki drogowe wykazali się elementarnymi brakami wiedzy. Mylenie zakazu wjazdu z zakazem ruchu, czy znakiem STOP to jeszcze nic. Niektórzy nie wiedzieli nawet, że w Polsce obowiązuje... ruch prawostronny, bo przecież... kierownica jest po lewej stronie! Wybrańcy pomylili także parking z drogą ekspresową.

Bądźmy świadomymi uczestnikami ruchu drogowego

Mimo upływu lat kierowcy na bieżąco powinni odświeżać swoją wiedzę o aktualnych przepisach ruchu drogowego. To pomoże nam zachować bezpieczeństwo na drodze - przekonują specjaliści. O propagowaniu bezpieczeństwa warto zadbać także wśród najmłodszych. Pomóc w tym może program "Drogowe ABC" realizowany przez stacje paliw Circle K we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem. 

Kilkuletnie dzieci mogą być już świadomymi uczestnikami ruchu drogowego. To ważne, by podczas codziennej drogi do przedszkola, zabawy czy jazdy na rowerze dzieci miały wypracowane podstawowe mechanizmy reagowania na niebezpieczeństwo.

Czy kierowcy zdaliby ponownie na prawo jazdy?

i

Autor: materiały prasowe Czy kierowcy zdaliby ponownie na prawo jazdy?

Dzieci są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo

Jak wynika z badania przeprowadzonego na potrzeby programu wśród rodziców i opiekunów, ponad 80% dzieci w drodze do przedszkola lub szkoły przechodzi przez przejście bez sygnalizacji świetlnej, 68% przemieszcza się przed świtem lub po zmroku, a ponad 65% dzieci musi zejść na jezdnię ze względu na brak chodnika lub utrudnienia dla pieszych. Oznacza to, że już kilkuletnie dzieci codziennie narażone są na niebezpieczeństwo. Mimo to co piąty rodzic przyznaje, że sam nie ma wystarczającej wiedzy, a co siódmy – czasu, aby uczyć swoje dziecko zasad bezpieczeństwa na drodze czy podstaw udzielania pierwszej pomocy. Tymczasem okres edukacji przedszkolnej to najlepszy moment, by zacząć budowanie świadomości i wzmacnianie wśród dzieci prawidłowych postaw, które poprawią ich bezpieczeństwo i wpłyną na prawidłowe postępowanie w przyszłości.

Czy kierowcy zdaliby ponownie na prawo jazdy?

i

Autor: materiały prasowe Czy kierowcy zdaliby ponownie na prawo jazdy?

Czym jest "Drogowe ABC"? 

Odpowiedzią na potrzeby dzieci i rodziców jest program „Drogowe ABC” organizowany przez Polski Czerwony Krzyż oraz Circle K Polska. Celem programu jest edukacja dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat) w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W ramach programu najmłodsi poprzez połączenie nauki i zabawy zdobędą użyteczne informacje na temat bezpiecznego poruszania się na drodze, ale także bezpiecznej jazdy w foteliku, na rowerze, czy hulajnodze, zawsze pamiętając o kasku, czy konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa. Jednym z podstawowych celów programu będzie także upowszechnianie znajomości numerów alarmowych wśród dzieci oraz zaznajamianie w przyjazny sposób z podstawami udzielania pierwszej pomocy.

Każde dziecko, które weźmie udział w programie otrzyma materiały edukacyjne w postaci kolorowanek, a także samoprzylepne odblaski poprawiające widoczność na drodze. W ramach programu przygotowano również we współpracy z metodykami gotowe scenariusze lekcji wspomagające pracę nauczycieli.

Artykuł Sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają