Czy w Lany Poniedziałek trzeba iść do kościoła? Czy Lany Poniedziałek to święto nakazane?

i

Autor: pexels.com Czy w Lany Poniedziałek trzeba iść do kościoła? Czy Lany Poniedziałek to święto nakazane?

Czy w Lany Poniedziałek trzeba iść do kościoła? Czy Lany Poniedziałek to święto nakazane?

2022-04-17 18:16

Lany Poniedziałek, to drugi dzień świąt Wielkanocnych, czyli najważniejszego święta wszystkich chrześcijan. Poniedziałek Wielkanocny, to dzień tradycyjnie kojarzący się ze swawolnym oblewaniem wodą. O ile jasne jest, że pójście w Niedzielę Wielkanocną do kościoła jest obowiązkowe, to już następnego dnia nie ma takiej pewności. Wielu wiernych zadaje sobie więc pytanie: czy w Lany Poniedziałek trzeba iść do kościoła?

Lany Poniedziałek - czy trzeba iść do kościoła?

Święta Wielkanocne, to najważniejszy czas w roku liturgicznym wszystkich chrześcijan. W Polsce jest rzecz jasna obok Bożego Narodzenia najważniejszym czasem w roku. Udział w Rezurekcji jest wręcz chrześcijańskim obowiązkiem. Tradycyjna procesja na cześć zmartwychwstałego Jezusa jest bardzo ważnym elementem tych świąt.

Przeczytaj też: Wielkanoc 2022: Dyżury aptek w Warszawie. Które apteki pełnią dyżur w święta?

Jednak Lany Poniedziałek jest już postrzegany nieco inaczej. Folgujemy sobie wtedy, poranek rozpoczynając od wesołych harców i oblewania wodą. Co jedna z duchowym wymiarem drugiego dnia świąt? Czy nie idąc do kościoła popełniamy grzech? Zobaczmy, co mówi na ten temat Prawo Kanoniczne.

Wielkanocne koszyki ze stroikami

Poniedziałek wielkanocny. Czy trzeba iść do kościoła?

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego udział we mszy świętej w drugi dzień świąt Wielkanocnych nie jest obowiązkowy. Dlaczego? Odpowiedź kryje się w kalendarzu liturgicznym. Nie ma w nim sformułowania takiego, jak Poniedziałek Wielkanocny. Z tego powodu udział we mszy świętej nie jest obowiązkowe. Mimo wszystko większość wiernych zmierza do kościoła także drugiego dnia. 

Śmigus-dyngus 2022. Nie tak zupełnie chrześcijański zwyczaj

Chociaż święta Wielkanocne kojarzą się ze zmartwychwstaniem Chrystusa, to zwyczaj wiosennych świąt sięga znacznie starszych czasów. Nasi przodkowie czcili wtedy odradzającą się z zimowego odrętwienia przyrodę, a czas wiosny był związany ze szczególnymi zwyczajami.

Jednym z nich był właśnie popularny do dziś śmigus-dyngus. To tak naprawdę pogański rytuał. Oblewanie wodą miało na celu oczyszczenie po zimie i zapewnienie sobie pomyślności w nowym roku. Nasi przodkowie nie liczyli bowiem lat, tylko wiosny. Rok zaczynał się więc wtedy, gdy przyroda wracała do życia.

Sonda
Obchodzisz Lany Poniedziałek?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki