Lany Poniedziałek - czy trzeba iść do kościoła?
Święta Wielkanocne, to najważniejszy czas w roku liturgicznym wszystkich chrześcijan. W Polsce jest rzecz jasna obok Bożego Narodzenia najważniejszym czasem w roku. Udział w Rezurekcji jest wręcz chrześcijańskim obowiązkiem. Tradycyjna procesja na cześć zmartwychwstałego Jezusa jest bardzo ważnym elementem tych świąt.
Przeczytaj też: Wielkanoc 2022: Dyżury aptek w Warszawie. Które apteki pełnią dyżur w święta?
Jednak Lany Poniedziałek jest już postrzegany nieco inaczej. Folgujemy sobie wtedy, poranek rozpoczynając od wesołych harców i oblewania wodą. Co jedna z duchowym wymiarem drugiego dnia świąt? Czy nie idąc do kościoła popełniamy grzech? Zobaczmy, co mówi na ten temat Prawo Kanoniczne.
Poniedziałek wielkanocny. Czy trzeba iść do kościoła?
Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego udział we mszy świętej w drugi dzień świąt Wielkanocnych nie jest obowiązkowy. Dlaczego? Odpowiedź kryje się w kalendarzu liturgicznym. Nie ma w nim sformułowania takiego, jak Poniedziałek Wielkanocny. Z tego powodu udział we mszy świętej nie jest obowiązkowe. Mimo wszystko większość wiernych zmierza do kościoła także drugiego dnia.
Śmigus-dyngus 2022. Nie tak zupełnie chrześcijański zwyczaj
Chociaż święta Wielkanocne kojarzą się ze zmartwychwstaniem Chrystusa, to zwyczaj wiosennych świąt sięga znacznie starszych czasów. Nasi przodkowie czcili wtedy odradzającą się z zimowego odrętwienia przyrodę, a czas wiosny był związany ze szczególnymi zwyczajami.
Jednym z nich był właśnie popularny do dziś śmigus-dyngus. To tak naprawdę pogański rytuał. Oblewanie wodą miało na celu oczyszczenie po zimie i zapewnienie sobie pomyślności w nowym roku. Nasi przodkowie nie liczyli bowiem lat, tylko wiosny. Rok zaczynał się więc wtedy, gdy przyroda wracała do życia.