W Wielką Sobotę odbywa się błogosławieństwo pokarmów. Czyli idziemy ze święconką do świątyni. Niedziela Wielkanocna? Pan Jezus zmartwychwstał, zatem święto nakazane, czyli obowiązkowy udział we mszy świętej. Jednak co z Poniedziałkiem Wielkanocnym, lub też nazywanym przez wielu Lanym Poniedziałkiem? Czy wtedy również trzeba udać się do kościoła? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego udział we mszy świętej w drugi dzień świąt Wielkanocnych nie jest obligatoryjny. Nie idąc do kościoła w Lany Poniedziałek nie popełnimy grzechu ciężkiego. Mimo to, w Liście Episkopatu Polski na temat przykazań kościelnych możemy przeczytać: „Chociaż takie uroczystości i święta, jak: Niepokalane Poczęcie, świętego Józefa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, Matki Bożej Gromnicznej, Poniedziałek Wielkanocny, święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła (poniedziałek do Zesłaniu Ducha Świętego), świętego Szczepana, nie są świętami nakazanymi, to jednak zachęcamy wiernych, by zgodnie z wieloletnią tradycją brali wtedy udział w liturgii.”
Łatwiej będzie zrozumieć wypowiedź Episkopatu, gdy zajrzymy do kalendarza liturgicznego. Nie ma tam sformułowania „drugi dzień świąt Wielkanocnych” czy „Poniedziałek Wielkanocny”. Zobaczymy tam zaś wyrażenie „Poniedziałek w oktawie Wielkanocy”. Potem mamy „Wtorek w oktawie Wielkanocy”, środę itd. Zatem obchody drugiego dnia świąt są raczej po prostu naszym zwyczajem i tradycją. Na tej samej zasadzie działa obchodzenie drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia.
Zatem w Poniedziałek Wielkanocny nie musimy iść do kościoła, nie ma takiego obowiązku. Jest za to duża zachęta ze strony duchownych.