Wisła wysycha - rekordowo nisko poziom wody. Zobacz zdjęcia

i

Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator

rozmowa z imgw

Czy Warszawie grozi powódź? Kiedy fala wezbraniowa dotrze do stolicy? IMGW odpowiada

2024-09-19 6:06

Niż genueński powoduje poważne straty. W całym kraju sytuacja jest krytyczna, a pierwsze ofiary śmiertelne zostały już zgłoszone. Czy Warszawie również grozi powódź? Kiedy fala wezbraniowa osiągnie stolicę? Na te pytania odpowiedział rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Czy Warszawie grozi powódź? Kiedy fala powodziowa w Warszawie?

Sytuacja w Polsce jest dramatyczna. Południe kraju płynie, powódź porwała nawet mosty, pojawiły się także informacje o pierwszych ofiarach śmiertelnych. To kwestia czasu, zanim do Warszawy dotrze fala powodziowa ze Śląska. Czy to oznacza, że stolicy grozi kolejne podtopienie? Kiedy niszczycielski żywioł dotrze na Mazowsze? Czy powódź w ogóle dotrze do Warszawy?

"Spływ z województwa śląskiego trwa od pięciu do siedmiu dni. Myślę, że wyraźny wzrost zaobserwujemy w najbliższych dobach, a po tygodniu nastąpi kulminacja wezbrania. Najprawdopodobniej poziom znajdzie się w strefie wody wysokiej, ale poniżej poziomów ostrzegawczych. Jak wiadomo, sytuacja może ulec zmianie" mówi w rozmowie z "Super Expressem" rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Wisła może odsłonić skarby. Rekordowo niski poziom wody w największej rzece w Polsce

Zapewnia jednak, że stolicy nie grozi powódź.

"Na pewno wystąpi wezbranie wody w Wiśle, jednak nie powinno pojawić się zagrożenie powodziowe - uspokaja. "W najbliższym czasie sytuacja powinna ulec poprawie. Pojawi się układ wysokiego ciśnienia. Możemy spodziewać się spokojniejszej pogody" - słyszymy.

Czy powódź dotrze do Warszawy? Stolica przygotowana na każdą ewentualność

Po podtopieniach wywołanych ulewami w sierpniu, Warszawa nie zamierza ryzykować. Jeszcze przed nadejściem niżu genueńskiego, który jest o wiele silniejszy od opadów, które wystąpiły w wakacje, urząd w porozumieniu ze służbami wprowadził stan gotowości.

- Prognozy dla Warszawy nie są alarmujące, ale mamy świadomość, że są to zjawiska bardzo dynamiczne, dlatego prezydent Warszawy spotkał się dziś na odprawie ze wszystkimi służbami – PSP, policją, SM i z przedstawicielami służb miejskich – MPWiK, ZTM, ZZW, ZOM – informowała rzecznika ratusza, Monika Beuth. - Miejsca, w których w ostatnim czasie występowały zalania, są monitorowane. Jesteśmy w kontakcie i współpracujemy z podmiotami, które nie podlegają miastu – GDDKiA i z Wodami Polskimi – dodała.

Sonda
Obawiasz się powodzi?
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki