Przed smogiem chronią specjalne filtry lub maski a w Warszawie taką funkcję pełnić mają... chodniki. Pierwszy, długości 350 metrów, już działa przy rondzie Daszyńskiego. Wkrótce pojawią się kolejne odcinki. - Warszawa będzie jednym z pierwszych miast w Polsce to na pewno, ale także w Europie, który taką technologię będzie realizował i wcielał w życie. I to nie tylko w sposób eksperymentalny, ale na znacznie szerszą skalę - mówi prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.
Posłuchaj:
Czytaj także: Progi punktowe do liceów w Warszawie. Zasady rekrutacji 2019
Polecany artykuł:
Beton, z którego wykonane są antysmogowe płyty chodnikowe zawiera związki, które pod wpływem promieni słonecznych powodują rozpad szkodliwych dla ludzkiego zdrowia związków azotu. W wyniku tego rozpadu powstają inne związki, które można nawet stosować do użyźniania gleby.
Czytaj także: Foodsharing w Warszawie. Powstają kolejne jadłodzielnie [AUDIO]
- Chodnik, który pochlania 30 procent smogu generowanego przez transport - wobec tego nie można było przejść obojętnie. Szybko temat podłapaliśmy i dzisiaj juz sześć uliz z wybranym wykonawcą, rozstrzygniętym przetargiem idzie do remontu - mówi dyrektor ZDM Łukasz Puchalski.
Posłuchaj:
Czytaj także: Masz pomysł, szukasz miejsca do jego realizacji? Otwarty Uniwersytet Jazdów czeka na Ciebie! [AUDIO]
Modernizację przy użyciu "antysmogowego betonu" przejdą m.in. chodniki przy al. Lotników (odcinek od al. Wilanowskiej do ul. Puławskiej), w al. Wojska Polskiego (odcinek od ul. Popiełuszki do pl. Inwalidów) i przy ul. Górczewskiej.