Zbiórka dla Ukrainy

i

Autor: MARCIN SMULCZYNSKI / SUPER EXPRESS Zbiórka dla Ukrainy

Dary dla Ukrainy. Przetransportowano już około 3600 palet z najpotrzebniejszymi rzeczami

2022-04-01 17:29

W pierwszych dniach wojny w Ukrainie, stolica zorganizowała zbiórki darów, które zostały przewiezione na terytorium naszego wschodniego sąsiada. Najpotrzebniejsze rzeczy trafiały do potrzebujących mieszkańców Kijowa. Od tego momentu z Warszawy do różnych lokalizacji w Ukrainie przetransportowano około 3600 palet z rzeczami!

W zbiórki organizowane i koordynowane przez Warszawę włączyli się nie tylko mieszkańcy, ale tez miejskie jednostki i prywatne firmy. Warszawa odebrała dary między innymi z Austrii, Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Kanady czy Niemiec. – W ramach trwającej cały czas zbiórki udało nam się zgromadzić i przekazać do Ukrainy około 3600 palet z żywnością, lekami, pościelą, środkami czystości oraz innymi darami. Z Warszawy przewieźliśmy je samochodami ciężarowymi i dostawczymi, a nawet autobusami. 30 marca odprawiliśmy setny wagon z terminalu, skąd dary - głównie pociągami towarowymi - jeździły bezpiecznie do ukraińskich miast – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wojna na Ukrainie. „Chciałbym pokazać dzieciom Warszawę w innych okolicznościach”

Pomoc dla zwierząt

Miasto pomaga również zwierzętom, które zostały w Ukrainie. Trzy transporty zostały zorganizowane wspólnie przez Fundację Panda, Warszawskie i Łódzkie Zoo. Dary trafiły do ogrodów zoologicznych w Kijowie, Charkowie, Winnicy, Odessie, Mikołajowie, Równem, Łucku, Czerkasach, a także do Lisne koło Charkowa i Medenycze w rejonie donieckim.

Wojna w Ukrainie. Podkarpaccy strażacy angażują się w pomoc humanitarną

Na ratunek zabytkom

Podczas wojny cierpi również architektura. Aby uratować ukraińskie zabytki miejscy konserwatorzy w Polsce, Fundacja Dziedzictwa Kulturowego i Narodowy Instytut Dziedzictwa, zbierają materiały niezbędne do zabezpieczenia obiektów przed działaniami wojennymi. Dary, które zebrano w pierwszej turze zbiórki, trafiły do Lwowa, Czerniowców i Kijowa. Zbiórkę wsparły m.in. firmy i osoby prywatne.

Obecnie trwa drugi etap zbiórki. Towary można dostarczać do siedziby Stołecznego Konserwatora Zabytków przy ul. Nowy Świat 18/20, w godzinach 8.30-15.30. – Zbierane są m.in. wełna mineralna, koce gaśnicze, gaśnice i agregaty gaśnicze, tkaniny niepalne. Można także przynosić sznury i taśmy niepalne, worki na piasek, rusztowania, worki budowlane na materiały sypkie czy wodoodporne płyty OSB, a także kartony na eksponaty muzealne – przekazał ratusz.

Sonda
Wojna na Ukrainie. Ile może potrwać, Twoim zdaniem?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki