- Biorąc pod uwagę to, że jest to miejsce bardziej dostępne dla widzów i społeczeństwa, każdego z nas zmotywuje widownia i aplauz publiczności. To miejsce daje większą możliwość, że będzie nas obserwować... większa ilość ludzi - mówi pułkownik Leszek Szcześniak, odpowiedzialny za przygotowanie żołnierzy do Defilady.
To duże wyzwanie, bo wszyscy biorący w niej udział muszą przestrzegać ściśle określonych reguł. - Tempo marszu kroku defiladowego to 112, 116 kroków na minutę; podniesienie stopy 10 centymetrów; sylwetka nienaganna, wyprostowana; zachowane kwestie związane ze zwróceniem głowy; odstawienie nogi przy komendach baczność i spocznij - wylicza Szcześniak.
W Defiladzie wystąpi 1000 najlepszych żołnierzy z całego kraju. Podczas marszu muszą zachować powagę, ale według starszego szeregowego Marcina Kaczmarskiego, nie sposób ukryć radości z udziału w święcie. - Kamienna twarz, to może nie przesadzajmy, trzeba się uśmiechać. Jesteśmy dumni i zaszczyceni, że możemy brać udział w tak fantastycznym przedsięwzięciu - mówi.
>>> Awionetka przeleciała nad Lotniskiem Chopina. Pilotowi grozi do trzech lat więzienia
Oprócz piechoty, 15 sierpnia będzie można zobaczyć 200 najważniejszych wojskowych pojazdów. Dodatkowo na niebie zaprezentuje się 100 samolotów i śmigłowców.
Jakie nastroje panują wśród żołnierzy? Przekonajcie się sami i posłuchajcie materiału Aleksandry Galant: