Jacek Siewiera. On pokieruje szpitalem polowym w hali Expo

i

Autor: archiwum

Dowodził misjami w Lombardii i Chicago. Ryzykował życiem dla pacjenta. Oficer pokieruje szpitalem w hali Expo.

Kim jest kapitan Jacek Siewiera, który będzie odpowiedzialny za zorganizowanie szpitala polowego dla chorych na covid-19 w warszawskiej hali Expo przy Prądzyńskiego? To niesamowita postać. Lekarz z powołania!

- Pierwszych pacjentów przyjmiemy 16 listopada. Na początek będziemy mogli przyjąć 300 chorych, a docelowo będziemy mogli zająć się tysiącem zakażonych Covid-19 – mówi kpt. dr n. med. Jacek Siewiera, anestezjolog z Wojskowego Instytutu Medycznego. Oficer pokieruje szpitalem tymczasowym w Warszawie, który powstanie  w hali Expo XXI. Jak sam mówi, teraz w walce z epidemia w Warszawie zaprocentują doświadczenia zdobyte na początku roku podczas misji medycznych w Lombardii we Włoszech i w Stanach Zjednoczonych. - Zawsze mówiłem, że to, czego się tam nauczyliśmy, zostanie wykorzystane w Polsce. I teraz tak właśnie się dzieje – mówi kpt. Jacek Siewiera. Szpital w hali targowo-konferencyjnej powstaje pod egidą Wojskowego Instytutu Medycznego. Będzie filią WIM. Dotychczas kapitan szefował tam Oddziałowi Klinicznemu Medycyny Hiperbarycznej. W ubiegłym roku został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Zasługi za Dzielność za ratowanie ludzkiego życia.

TAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ SZPITAL POLOWY NA STADIONIE NARODOWYM

Kapitan wspólnie z chorym wykonał pierwszy na świecie pięciogodzinny zabieg w komorze hiperbarycznej w ciśnieniu odpowiadającym głębokości 18 m pod poziomem morza. W chwili zagrożenia życia pacjenta przerwał własną dekompresję, zdjął swój aparat tlenowy i ryzykując własnym zdrowiem podał leki stabilizujące krążenie. Pacjent wyzdrowiał i po kilkunastu dniach opuścił szpital o własnych siłach.

Przeczytaj także: Prawie setka pensjonariuszy domu opieki zakażona koronawirusem!

I tego trzeba życzyć przyszłym pacjentom szpitala modułowego, urządzanego przy ul. Prądzyńskiego. W tym tygodniu ma zacząć się jego wyposażanie, na początku w 300 łóżek z respiratorami, docelowo nawet w tysiąc. - Trwa jeszcze ustalanie założeń technicznych, ale wkrótce w hali powinno się zacząć dużo dziać – zapowiada rzecznik wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz.

DRAMATYCZNE KOLEJKI W WARSZAWIE DO TESTÓW NA COVID

Antyrządowe protesty w całym kraju

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają