Robert Kostro

i

Autor: Tomasz Radzik/Super Express

PODJĘTO ZASKAKUJĄCĄ DECYZJĘ

Dyrektor Muzeum Historii Polski odwołany po 18 latach pracy. „Zarzucono mi sprowokowanie sporu z firmą Budimex”

2024-09-25 19:56

To właśnie Robert Kostro odpowiadał za budowę Muzeum Historii Polski w Cytadeli Warszawskiej. Jak się dowiedzieliśmy, został odwołany ze stanowiska po 18 latach. Mimo dobrej opinii w środowisku muzealników, mimo petycji do premiera Donalda Tuska i mimo że otwarty rok temu budynek został uznany za jeden z najciekawszych na świecie, minister kultury podpisała jego dymisję.

Robert Kostro był dyrektorem MHP od początków jego istnienia, czyli od 2006 roku. Był powoływany na kolejne kadencje, niezależnie od tego, kto rządził w kraju. Obecny kontrakt miał trwać do 2027 roku. − Dziś rano zostałem zdymisjonowany. Zakończyłem ważny, fascynujący etap mojego życia. Muzeum Historii Polski to największa inwestycja w dziedzinie kultury w III RP, a zabiegi o jego lokalizację, finansowanie, tworzenie programu i kolekcji, wreszcie zmaganie się z wyzwaniami budowy były przez 18 lat centrum mojego życia – powiadomił w środę 23 września Robert Kostro. Dyrektor podziękował tym, którzy okazali mu solidarność i wsparcie w ostatnich tygodniach, m.in. radzie MHP.

Nie pomogły petycje, otwarte listy popisane przez znanych historyków i twórców kultury, ani listy do premiera Donalda Tuska z prośbą o utrzymanie Roberta Kostro na stanowisku. − Długa i środowiskowo zróżnicowana lista poparcia jest dla mnie dowodem, że nie jestem osamotniony w potrzebie kształtowania takich instytucji, które realizują dobro wspólne, ponad podziałami – przyznał dyrektor na odchodne.

Minister Kultury Hanna Wróblewska na czwartek zapowiedziała w Cytadeli konferencję w sprawie przyszłości Muzeum Historii. Jakie są powody dymisji dyrektora po 18 latach?Zarzucono mi niewykorzystywanie budżetu i sprowokowanie sporu z firmą Budimex – tłumaczy sam Kostro, który przyjął wypowiedzenie, ale się z nim nie zgadza i zamierza odwołać się do sądu.

Budowa Muzeum Historii Polski, razem ze stałą ekspozycją, pochłonie blisko 1,3 mld zł. Koszty inwestycji urosły po pandemii koronawirusa, jednak MHP uznało, że rozbieżności dotyczące wyliczeń powinien rozstrzygać sąd. Niezależnie od gigantycznych kosztów, obiekt został uznany za jedno z najpiękniejszych muzeów świata. W 2026 ma być gotowa wystawa stała.

Kto teraz przejmie rządy w Muzeum Historii Polski i będzie nadzorował budowę ekspozycji? Według naszych nieoficjalnych informacji nowym dyrektorem MHP zostanie Marcin Napiórkowski, jeden z najmłodszych profesorów na Uniwersytecie Warszawskim, wykładowca w Instytucie Kultury Polskiej, współtwórca scenariusza hitowego musicalu o „Solidarności” – „1989”.

Sonda
Byłaś/eś już w Muzeum Historii Polski?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki