1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Sposobów na wspomnienie pomordowanych przez komunistyczną bezpiekę bohaterów Armii Krajowej, będzie w Warszawie bardzo wiele od czwartku do niedzieli.
W piątek o godz 10.30 przy ul. Strzeleckiej 8 zostanie otwarta Izba Pamięci, poświęcona bohaterom wyklętym. To nowe miejsce w stolicy, zlokalizowane w piwnicach dawnej siedziby NKWD, w których odkryto jedne z najlepiej zachowanych inskrypcji na ścianach.
Muzeum Powstania Warszawskiego otwiera do niedzieli cele bezpieki w filii muzeum w podziemiach Ministerstwa Sprawiedliwości (Al. Ujazdowskie 11, wejście od ul. św. Teresy). Można tam będzie także obejrzeć bezpłatnie nową wystawę „Dobrze, że ta wojna się kończy…..” opowiadającą o losach Jana Rodowicza „Anody”, legendarnego żołnierza AK. Na zwiedzanie cel z przewodnikiem obowiązują zapisy mailowe: [email protected]
W sobotę o godz. 13 w tym muzeum o niewyjaśnionych do dziś okolicznościach śmierci Anody opowie Mariusz Olczak, wicedyrektor Archiwum Akt Nowych i autor książki o Janie Rodowiczu.
Również w sobotę ulicami Pragi-Północ ruszą dwa spacery historyczne. Pierwszy pod tytułem "Nowa Praga - golgota ofiar wyzwolenia". Zbiórka o godz. 10 przed bramą budynku przy ul. Targowej 74.
Drugi o godz. 12 ruszy śladem praskich katowni. Zbiórka przed gmachem dawnego UB przy ul. Sierakowskiego 7.
W niedzielę natomiast Żołnierzy Niezłomnych uczczą biegacze. Tradycyjny już Bieg Tropem Wilczym ruszy z Fortu Bema o godz. 9.
O godz. 14 przed katedrą św. Floriana będzie można obejrzeć Inscenizację historyczną z udziałem rekonstruktorów.
A o godz. 14.30 w kościele przy ul. ks. Markiewicza na Bemowie – posłuchać koncertu "Psalmy dla Niezłomnych".