Zdjęcia z Powstania urzekły Organka. Napisał o nich piosenki

i

Autor: Muzeum Powstania Warszawskiego Zdjęcia z Powstania urzekły Organka. Napisał o nich piosenki

Dziewczyna z powstańczej fotografii zauroczyła artystę. Tomasz Organek: „Piosenki o bohaterach pisały się same”. Koncert na 77. rocznicę Powstania

2021-07-15 20:37

Muzeum Powstania Warszawskiego co roku zaprasza artystów do zmierzenia się z tematyką powstania. Tym razem jest to Tomasz Organek - laureat nagrody Fryderyka, muzyk, gitarzysta i tekściarz. Kilka lat temu razem z zespołem Voo Voo brawurowo wykonał pierwszy utwór nawiązujący do powstania „Palec na cynglu”. - Od tamtej pory marzyliśmy, by go zaprosić do większego projektu. I oto jest – mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. Już 24 lipca będzie można go posłuchać na koncercie w Parku Wolności otwierającym obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Nam mówi, które fotografie z Powstania Warszawskiego go zauroczyły...

Zainspirowany fotografiami Eugeniusza Lokajskiego "Broka" - powstańczego fotoreportera Tomasz Organek napisał osiem piosenek, które na płycie " Ocali nas miłość" wykonują także Magda Umer, Klaudia Szafrańska i Ralph Kamiński. - Ja szanuję powstańczą poezję, ale chciałem zrobić to po swojemu. Nie chciałem, żeby to było 8 smutnych utworów. I one nie są smutne. Są liryczne, ale też taneczne - opowiada Tomasz Organek. Jego ulubione zdjęcie Lokajskiego, o którym opowiada piosenka "Lustereczko" to zdjęcie dziewczyny z ciemną bujną czupryną, która przegląda się w lusterku, gdy na drugim planie dzieje się powstanie. - Zachwyciła mnie ta fotografia. Jest niezwykła! Pokazuje tak dogłębnie człowieczeństwo. Zwykłe ludzie odruchy, gdy tam za rogiem trwa walka  – opowiada Organek.

Dyrektor Muzeum Powstania wręczył mu najnowszy album "Eugeniusz Lokajski". - Jeśli się przyda to dobrze - zastrzegł ostrożnie. Przydał się! Organek wsiąkł na długie godziny a potem piosenki pisały się same!

Fotografie, które zainspirowały artystę prezentujemy w GALERII poniżej:

- Ta dziewczyna na zdjęciu chce być piękna mimo wszystko. A może zaraz spotka kogoś... To oczywiście moje spostrzeżenie. Pozwoliłem sobie na takie impresje o zdjęciach tam, gdzie nie ma konkretnej historii. Ale jest też piosenka o konkretnych historiach: samym Lokajskim, który zginął w gruzach w kamienicy przy Marszałkowskiej niejako na posterunku, wywołując zdjęcia z powstania i o pięknej miłości i ślubie w powstaniu – opowiada Tomasz Organek.

Jedna z jego piosenek dotyczy przepięknej miłosnej historii z czasów Powstania Warszawskiego. - Gdy będziecie słuchać piosenki o Lili i Pałąku – to wspomnijcie słynne zdjęcie z ich ślubu w czasie powstania – mówi Tomasz Organek. „Lili” to Alicja Treutler a „Pałąk” - Bolesław Biega. Pobrali się w czasie walk w 1944 r. Kościół, w którym brali ślub, już nie istnieje. Dziś mniej więcej w tym miejscu jest pl. Powstańców Warszawy. Gmach świątyni nie przetrwał, ale ich małżeństwo – tak. Aż do 2019 roku. Wtedy Lilly umarła. Bolesław Biega – Bill, mieszka wciąż w Stanach Zjednoczonych. - Gdy byliśmy u nich parę lat temu, uderzał fakt, że oni wciąż kochają się tak mocno, jak wtedy w powstaniu – zwraca uwagę dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

- Powstańczy ślub był dla nas szczęśliwy – mówił nam osobiście Bill Biega w 2014 roku, kiedy chodziliśmy z nim po Warszawie po ważnych dla niego miejscach przypominających czasy Powstania. Jak zareaguje na piosenkę o sobie? Na pewno pozytywnie.

Powstanie Warszawskie cz. 2. Groby znanych powstańców. Niezapomniani

W Muzeum Powstania Warszawskiego będzie można posłuchać wszystkich utworów z płyty „Ocali nas miłość” na żywo.

Ørganek zagra na początek obchodów 77. rocznicy powstańczego zrywu koncert w Parku Wolności "Pamiętamy ‘44" - 24 lipca, o godz. 21

A 30 lipca płyta „Ocali nas miłość” pojawi się w sprzedaży.

Dziewczyna z powstańczej fotografii zauroczyła artystę. Tomasz Organek: "Piosenki pisały się same"

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają