Jedną z oczekiwanych premier będzie projekcja filmu „Symfonia Fabryki Ursus” o byłych pracownikach nieistniejącej już fabryki traktorów. - Film odtwarza jeden dzień pracy. Bohaterowie bez maszyn, bez hal odtwarzają swoja pracę: performatywnie, dźwiękowo. Film powstał po to, aby pokazać jak unikalne mamy obok siebie historie. I jak ich nie szanujemy - mówi reżyserka filmu Jaśmina Wójcik.
Posłuchaj:
Przeczytaj także: 12 pomysłów na wypad za Warszawę [PROPOZYCJE]
Polecany artykuł:
Kolejnym z hitów tegorocznej edycji festiwalu będzie film „Warszawa: Miasto Podzielone”. – To obraz, który powstał na bazie nigdy nieopublikowanych nagrań z warszawskiego getta – opowiada reżyser filmu Eric Bednarski. - Są w nim sceny z okolicy Hali Mirowskiej i Cmentarza Żydowskiego. Dotarłem do materiałów nakręconych przez Polaka i czułem, że mam obowiązek, aby je pokazać światu. I chciałem [poprzez te materiały] spojrzeć na miasto dzisiaj - tłumaczy.
Posłuchaj:
Przeczytaj także: Czy siatkarki Wisły Warszawa zagrają w ekstraklasie? [AUDIO]
Projekcje festiwalowe odbywać się będą w kinach Luna, Iluzjon, Muranów, Kinotece oraz w Muzeum POLIN. Pokazom filmów będą towarzyszyć również rozmowy z autorami, prelekcje i warsztaty.