Na Żoliborzu i Ochocie powstała strefa obejmująca ponad 14 tys. miejsc postojowych! Nowe parkometry stanęły m.in. przy Sadach Żoliborskich, wzdłuż ul. Rydygiera, Braci Załuskich, Włościańskiej, ks. Popiełuszki czy al. Wojska Polskiego, na Rakowcu i Szczęśliwicach. Chociaż parkometry dopiero zostały uruchomione, już budzą lekką sensację wśród warszawiaków. Ludzie ze zdziwieniem patrzą na technologiczną nowinkę. - Gdzie klawiatura? - zastanawiają się, przyzwyczajeni do urządzeń starego typu. - Nie ma klawiatury. Będzie tylko wyświetlacz - wyjaśnia dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski. Klawiaturę do wstukiwania numeru auta zastąpi teraz ekran dotykowy. Dzięki temu, jak przekonują urzędnicy, nowe parkometry powinny szybciej wzbudzać się dotykowo.
Wyświetlacz na ekranie ma być większy i bardziej czytelny, a także ekologiczny. Każda nowa maszyna ma bowiem panel fotowoltaiczny. Co więcej, nowe parkometry nie mają też miejsca na wetknięcie karty płatniczej. Można zapłacić tylko zbliżeniowo. Parkometrów jest też stosunkowo mniej niż w innych dzielnicach. Są ulice, gdzie trzeba będzie do parkometru biec kilkaset metrów. Tak było wcześniej również na Woli , na co skarżyli się kierowcy. - Chcemy tymi sposobami zachęcać kierowców do płacenia w aplikacji mobilnej i zniechęcać do tradycyjnej formy opłacania postoju – stwierdza dyrektor ZDM Łukasz Puchalski.
Mieszkańcy rozszerzonej strefy mogą ubiegać się o abonamenty na postawienie auta pod domem.
Polecany artykuł:
Przez cały listopad i połowę grudnia trwać będą również konsultacje w sprawie powiększenia strefy na Pradze-Południe, Pradze-Północ i Mokotowie. W przyszłym roku parkometry miałyby pojawić się na Saskiej Kępie, Kamionku, Pl. Hallera i Szmulkach oraz Górnym i Dolnym Mokotowie. Najbliższe dyskusje online odbęda się we wtorek 16 listopada. Szczegółowe terminy spotkań dla każdego obszaru podane są na stronie zdm.waw.pl