Dla większości to początek długiego weekendu, ale dla uczniów 19 czerwca to ostatni dzień roku szkolnego. Dwa miesiące wolnego i... wiele okazji, żeby
zrobić sobie krzywdę Rozpoczęła się akcja "Bezpieczne wakacje". Służby będą m.in. sprawdzać stan autokarów, patrolować zbiorniki wodne, dbać o bezpieczeństwo na drogach i edukować.
- Sanepid, policja, straż pożarna, ale są także służby działające na dole, w gminach. Wszystko ma zmierzać do tego, żeby zabezpieczyć młodzieży, dzieciom bezpieczny pobyt podczas wakacji - tłumaczy Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki.
Podczas wakacji rodzice mogą liczyć na pomoc dziadków czy opiekunki. W okresie wakacyjnym czynne są także przedszkola. Zdarza się jednak, że dzieci są pozostawione bez opieki i właśnie na to szczególną uwagę zamierza zwrócić policja.
- Dzieciaki bardzo często są pozostawiane same sobie. Ostatnia profilaktyka kończy się wraz z pierwszym dniem wakacji, bo już nie ma opieki pedagogów, nauczycieli. Tę rolę powinni przejąć rodzice - dodaje Sylwester Marczak, rzecznik Komendy Stołecznej Policji.
W gotowości są także pracownicy sanepidu, którzy skupią się nie tylko na kontroli jedzenia, ale sprawdzą także kąpieliska. Kąpiel w niektórych zbiornikach wodnych może być niebezpieczna.
Czytaj także: Progi punktowe do liceów w Warszawie. Zasady rekrutacji 2019
- Będziemy kontrolować i z nadzoru i takie, które wymagają kontroli interwencyjnych. Jeśli są jakieś problemy natury sanitarnej w tego typu obiektach to prosimy o interwencję do naszych struktur i na pewno podejmiemy działanie. Druga sfera to kąpieliska i wszystkie strefy wykorzystywane do kąpieli - mówi Arkadiusz Chełstowski, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie.
Dodatkowo w ramach akcji ma się odbyć blisko 150 kontroli miejsc wypoczynku na terenie całego województwa.
Czytaj także: Miejsca, które musisz odwiedzić w Warszawie! [TOP 10]
Tematem zajął się nasz reporter, Damian Wilczyński.
POSŁUCHAJ: