E-medycyna

i

Autor: pixabay.com E-medycyna

E-medycyna: "Lekarstwo" na polską służbę zdrowia [AUDIO]

2019-05-20 19:48

Niedobór kadry lekarskiej, błędy w farmakoterapii, wysokie koszty opieki - to zaledwie kilka problemów, które pomoże rozwiązać digitalizacja ochrony zdrowia. 

Potrzebę  wdrażania  rozwiązań  IT  dostrzega  firma   LekSeek,   która  wystartowała z kampanią edukacyjno-informacyjną „Niewykluczeni z cyfryzacji” i powołała Gabinet Ekspertów, składający się głównie z lekarzy, którzy mają doradzać przy pracach nad programem do kompleksowej i bezpiecznej opieki nad pacjentem, który jako jedyny na rynku jest bezpłatny. 

– Cyfryzacja służby zdrowia to równy dostęp do świadczeń dla wszystkich Polaków. E-zwolnienia zapewniają komfort pacjentom, którzy mogą skupić się na leczeniu, a nie na dostarczeniu zwolnienia do pracodawcy. Podobnie jest z e-receptą – pacjent nie musi po nią jechać osobiście do lekarza. Poza tym z  jej odczytaniem nie będą miały problemu nawet osoby niedowidzące, ponieważ e-receptę można powiększyć na telefonie – wyjaśnia Łukasz Kamiński, dyrektor zarządzający w LekSeek Polska. 

Czytaj także: Warszawa: Ginekolog bez "klauzuli sumienia". Pierwsze gabinety już jesienią

E-medycyna 

Rozwój e-medycyny jest istotny m.in. ze względu na niedobór kadry lekarskiej. Z raportu „Health at a Glance 2018” wynika, że Polska zajmuje ostatnie miejsce w UE pod względem liczby lekarzy. Na 1000 mieszkańców przypada średnio 2,4 lekarza. Przed nami uplasowała się nawet Rumunia – 2,8, natomiast średnia europejska wynosi 3,8.

E-medycyna to także sposób na zaoszczędzenie środków finansowych. Utrzymanie e-służby zdrowia jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem 
niż tradycyjne modele.

Czytaj także: Parkingi dla przyszłych mam? Nowy pomysł radnych [AUDIO]

Co więcej, digitalizacja to szansa na zmniejszenie błędów w farmakoterapii, które mogą prowadzić do obniżenia skuteczności danej terapii,ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, niesprawności, a nawet śmierci.

- Wielokrotnie w swojej praktyce spotkałem się z pacjentami, którzy zażywali 2 lub nawet 3 leki z tej samej grupy przepisane przez różnych lekarzy w innych wskazaniach. Pacjenci, szczególnie seniorzy, zapominają nazw stosowanych farmaceutyków lub uważają,  że   lekarze   różnych   specjalizacji  nie   mogą   zaordynować   im   leków  o podobnym działaniu – tłumaczy dr n. med. Piotr Salomon.

Oszczędność czasu 

Wypełnianie dokumentacji medycznej zajmuje zbyt wiele czasu. Digitalizacja pozwoli na łatwiejsze rozczytywaniu recept i usprawnienie procesu diagnostyki chorób. Dzięki bezpłatnemu programowi, do kompleksowej i bezpiecznej opieki nad pacjentem, lekarze mogą zyskać nawet 10 minut przy każdej wizycie. 

Czytaj także: Eurowybory 2019. Kto kandyduje na Mazowszu? Jak głosować? [INFORMATOR]

Plany Ministerstwa Zdrowia 

Plany Ministerstwa Zdrowia na najbliższe lata są ambitne: wdrożenie nowych funkcjonalności na internetowym koncie pacjenta, z końcem 2019 roku mają być wprowadzone e-recepty, od 1 stycznia 2021 roku skierowania będą obowiązywały wyłącznie w postaci elektronicznej, zaś Elektroniczna Dokumentacja Medyczna ma być w całym kraju do 2022 roku. 

Tematem zajął się nasz reporter, Paweł Mytlewski. 

POSŁUCHAJ:

Bardzo drogie truskawki. Zobacz wideo: 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają