Na razie w ramach systemu e-PIT urzędy skarbowe przygotowały zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38. Usługa e-PIT jest dostępna od 15 lutego do 30 kwietnia - na specjalnej stronie, gdzie podatnicy mogą sprawdzić jak wygląda taka deklaracja.
- Znajdziesz w nim m.in. twój dochód, kwotę nadpłaty/do zapłaty oraz dane z ubiegłorocznych zeznań, takie jak ulga na dzieci i dane organizacji pożytku publicznego, a także numer rachunku bankowego. Dane te możesz uaktualnić - podpowiada Ministerstwo Finansów.
Logowanie do e-PIT
Aby móc zalogować się do usługi e-PIT trzeba wejść na stronę https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit.
Są dwie opcje logowania pozwalające na zobaczenia swojego zeznania podatkowego.
1. Korzystając z profilu zaufanego.
2. Jeśli nie mamy profilu zaufanego, musimy przygotować inne dane, które posłużą do weryfikacji naszej tożsamości:
- PESEL (lub NIP i data urodzenia)
- kwota przychodu wskazana w PIT za poprzedni rok (w tym wypadku za 2017 roku)
- jedna z kwot przychodu za 2018 rok, którą można w informacji od pracodawcy, np. w dokumencie PIT-11
Co ważne, to że urząd skarbowy wypełnił za nas zeznanie podatkowe, nie oznacza, że musimy się z tym zgadzać. Wciąż mamy możliwość samodzielnego wypełnienia dokumentu.
Szybszy zwrot nadpłaconego podatku
W przypadku automatycznego wypełniania zeznania podatkowe PIT przez urząd skarbowy warto pamiętać o jeszcze jednej korzyści - poza oszczędnością czasu. Jeśli należy nam się zwrot nadpłaty podatku, to dzięki e-PIT otrzymamy pieniądze szybciej - maksymalnie w ciągu 45 dni, zamiast standardowych 3 miesięcy.
Infolinia z pomocą
Jeśli ktoś ma pytania odnośnie e-PIT - może skorzystać z pomocy konsultanta, dzwoniąc na numery 0 801 055 055 lub 22 330 03 30.