Egzamin ośmioklasisty: przedmioty, terminy, harmonogram, wyniki [INFORMATOR]

i

Autor: fot. pixabay.com Egzamin ośmioklasisty: przedmioty, terminy, harmonogram, wyniki [INFORMATOR]

Egzamin ósmoklasisty: Przedmioty, terminy, harmonogram, wyniki [INFORMATOR]

2018-04-12 10:58

Egzamin ośmoklasisty będzie nowym sprawdzianem na mapie obowiązkowych testów szkolnych. Po raz pierwszy zostanie przeprowadzony w roku szkolnym 2018/2019.

Egzamin ósmoklasisty - dla kogo?

W swoich założeniach test obejmuje wiadomości nauczane w klasach I-VIII szkół podstawowych. Będą do niego podchodzić uczniowie klas ósmych podstawówek. - Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego tego egzaminu nie można nie zdać - wyjaśnia Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Jakie przedmioty?

Sprawdzian będzie przeprowadzany w formie pisemnej. W latach 2019-2021 testy będą obejmować język polski, matematykę i język obcy nowożytny (do wyboru angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński lub włoski). Z kolei od 2022 roku egzaminy będą obejmować cztery przedmioty. Do wspomnianych wcześniej trzech dołączy dodatkowy jeden przedmiot do wyboru: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.

Kiedy będzie egzamin gimnazjalny? Kiedy wyniki?

Na razie wszystko wskazuje na to, że pierwszy egzamin ośmioklasisty odbędzie się w kwietniu 2019 r. We wrześniu tego roku mamy poznać szczegółowe informacje na ten temat. Wiadomo już, że wyniki egzaminu będą dostępne w czerwcu 2019 r.

Egzamin ósmoklasisty - harmonogram

Pierwszego dnia odbywać się będzie egzamin z języka polskiego, który potrwa 120 minut. Drugiego dnia zaplanowany będzie egzamin z matematyki, na którego wypełnienie uczniowie będą mieli 100 minut. Trzeciego dnia odbędzie oczywiście egzamin z języka obcego, a od 2022 r. wspomniany już wcześniej test z przedmiotu do wyboru. Oba będą trwać po 90 minut. - Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu matematyki również linijkę. Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić ‎i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych - podkreśla CKE.

Warto dodać, że w arkuszu egzaminacyjnym ‎dla każdego z przedmiotów będą zarówno zadania ‎zamknięte, jak i otwarte, gdzie uczeń sam będzie musiał sformułować odpowiedź.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki