Egzamin ósmoklasisty to najważniejszy egzaminy dla wszystkich uczniów szkoły podstawowej: aby ją ukończyć, trzeba do niego przystąpić. Nie można go oblać, jednak uzyskane wyniki są bardzo ważne podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych: stanowią połowę wszystkich punktów, które można zdobyć. W tym roku przystąpi do niego blisko 350 tys. uczniów z ok. 12,4 tys. szkół podstawowych z całej Polski.
Egzamin ósmoklasisty: jakie będą tematy na języku polskim?
Uczniowie we wtorek przystąpią do egzaminu z języka polskiego. W środę czeka ich matematyka, a w czwartek - wybrany język obcy nowożytny (czyli nie może to być np. łacina). Największa grupa ósmoklasistów (95,7%) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki (3,8%). Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpi łącznie 0,5% uczniów.
Egzamin ósmoklasisty w czasie epidemii: jakich zasad trzeba przestrzegać?
Każdego dnia egzamin zaczyna się o godz. 9 i przypadku języka polskiego potrwa 120 minut, dzień później 100 minut, a przy języku obcym tylko 90 min. W przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, czas pracy z poszczególnymi arkuszami może zostać przedłużony:
- o 60 minut – w przypadku języka polskiego
- o 50 minut – w przypadku matematyki oraz
- o 45 minut – w przypadku języka obcego nowożytnego.
Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez okręgową komisję egzaminacyjną. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty będą ogłoszone 31 lipca br. Tego samego dnia uczniowie poznają swoje wyniki oraz otrzymają zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.
W wyborach prezydenckich chcesz głosować korespondencyjnie? Masz bardzo mało czasu!
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj