Eko-ranking dzielnic Warszawy

i

Autor: Wiki Commons/Adam Kliczek Eko-ranking dzielnic Warszawy

Eko-ranking dzielnic Warszawy. Gdzie najlepiej mieszkać?

2018-01-30 12:54

Pod uwagę brane były takie czynniki jak czystość powietrza, natężenie ruchu ulicznego czy udział terenów zielonych. Znaczenie miała także długość ścieżek rowerowych i dostęp do sklepów z żywnością ekologiczną. Która dzielnica wygrała w rankingu? W której najtrudniej o zdrowy styl życia?

1. Wesoła

Według rankingu Morizon.pl to właśnie ta dzielnica zasługuje na miano najbardziej ekologicznej. Jej znaczną część obejmują lasy sosnowe, a jej mieszkańcy oddychają zwykle czystszym powietrzem niż pozostali warszawiacy. Nieco gorzej jest z transportem – mieszkańcy Wesołej narzekają na komunikację z centrum miasta i zwiększające się systematycznie od kilku lat korki.

2. Wawer

W okolicach Radości i Anina, dzięki bliskości Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, można się tu poczuć jak w uzdrowisku. W dzielnicy panuje też mniejszy hałas niż w pozostałych rejonach Warszawy. Jeśli chodzi o zaopatrzenie w zdrową żywność, mieszkańcy Wawra chętnie korzystają z Bazaru Szembeka znajdującego się na pobliskiej Pradze Południe.

3. Rembertów

Trzecie miejsce Rembertów zdobywa przede wszystkim ze względu na czystość powietrza oraz tereny zielone (głównie leśne) zajmujące 40% powierzchni dzielnicy. Na jej terenie znajduje się także rezerwat przyrody „Kawęczyn” (obszar między ulicami Marsa, Żołnierską i torami kolejowymi). Zalesienie Rembertowa wymusza zrównoważoną rozbudowę skupioną na niskich budynkach i obiektach rekreacyjno-sportowych. Brakuje natomiast sklepów z żywnością ekologiczną.

4. Bemowo

Bemowo nie pojawia się w zestawieniu stołecznych dzielnic o najwyższym stężeniu szkodliwych pyłów, nie przekraczając (podobnie jak Wawer, Wesoła i Rembertów) granicy dopuszczalnej przez prawo – 35 dni w roku. Dzielnica może pochwalić się 44 hektarami parków, a a także zlokalizowanym w pobliżu Lasem Bemowo o powierzchni 508 hektarów. Znajdziemy tu też sensownie rozplanowaną i sporą sieć ścieżek rowerowych.

5. Żoliborz

Żoliborzanie mogą przebierać w punktach sprzedaży żywności ekologicznej: począwszy od pierwszego w Warszawie „Targu śniadaniowego” przy ul. Wojska Polskiego, przez liczne sklepy ze zdrową żywnością, po „Eko-bazarek” na ul. Mickiewicza czy posiłki w „Skarbach Smaku” na Potockiej. W dzielnicy znajduje się też wiele terenów zielonych, m.in. Park Kaskada, Kępa Potocka, Park im. St. Żeromskiego, Sady Żoliborskie.

6. Ursynów

Według wielu badań mieszkańcy Ursynowa należą do najbardziej zadowolonej grupy warszawian. Wśród zalet dzielnicy wymieniają stosunkowo niewielki (dzięki funkcjonowaniu metra) ruch samochodowy i liczne powierzchnie zielone. Wysoką pozycję w rankingu Ursynów zawdzięcza także rozbudowanej sieci ścieżek rowerowych.

7. Śródmieście

Największą ekologiczną bolączką Śródmieścia jest smog - aż 81 dni w ciągu roku mieszkańcy mają do czynienia z przekroczonym stężeniem niebezpiecznych pyłów. W dzielnicy jest jednak sporo terenów zielonych i miejsc, w których można zaopatrzyć się w ekologiczną żywność.

8. Targówek

Dawna fabryczna dzielnica w rankingu znajduje się na dość wysokiej pozycji ze względu na niewielkie zanieczyszczenie powietrza. Blisko stąd także do Lasu Bródnowskiego.

9. Włochy

Przy zakładaniu w 1928 roku wówczas jeszcze podwarszawskich Włoch inspirowano się ideą angielskich miast-ogrodów charakteryzujących się architekturą o przyjaznych rozmiarach i dbałością o zieloną przestrzeń. Te cechy odnajdą w dzielnicy wielbiciele zdrowego stylu życia, którzy mają okazję kupić tu mieszkania w przystępnych jak na Warszawę cenach. Nieźle rozwinięta jest tutaj także świadomość ekologiczna mieszkańców, którzy sami wyszli z inicjatywą Lokalny Rolnik.

10. Ursus

Ta dzielnica może pochwalić się stosunkowo czystym powietrzem, gorzej jest tu natomiast z terenami zielonymi czy ścieżkami rowerowymi. Owszem, oddano do użytku część wyremontowanych dróg, ale mieszkańcy twierdzą, że nie do końca w tych miejscach, w których naprawdę były potrzebne.

11. Bielany

Niewątpliwą zaletą dzielnicy jest bliskość Lasu Bielańskiego. Mimo to powietrze na Bielanach nie jest czyste. Zdrową żywność można tu znaleźć m.in. w sklepie „Eko-Młociny” na Kasprowicza lub w „Hurtowni Ekologicznej” na Arkuszowej.

12. Ochota

Według badań statystycznych Ochota w ostatnich latach stała się jedną z najgęściej zaludnionych dzielnic Warszawy. Brak przepustowości na głównych ulicach niestety przekłada się bezpośrednio na złą jakość powietrza. Szkoda, bo okolice Starej Ochoty, z jej urokliwymi willami, niską zabudową i zielenią stworzyć wrażenie ekologicznej dzielnicy. Godna polecenia jest także tutejsza oferta spożywcza. Zdrowe produkty można kupić m.in. w „Hali Banacha” przy Grójeckiej, na „Rynku Włodarzy” przy Włodarzewskiej czy w „Ekologice” na Opaczewskiej.

13. Praga Południe

Intensywny rozwój zaniedbanej przez lata prawej części Warszawy z jednej strony cieszy, z drugiej skutkuje niestety zwiększonym ruchem samochodowym. Na szczęście oddalonych od głównych arterii bocznych uliczkach wciąż jest dość cicho i spokojnie. W tym roku ruszy też wreszcie pierwszy „Targ śniadaniowy” – będzie zlokalizowany w Parku nad Balatonem przy ulicy Generała R. Abrahama.

14. Białołęka

Na Białołęce docenić można przestrzeń i spore powierzchnie zieleni zaplanowane wokół nowo powstających osiedli, a także bliskość dwóch rezerwatów przyrody. Jednak codzienne dojazdy – głównie samochodami, na które skazani są mieszkańcy tej dzielnicy – powodują jej duże zanieczyszczenie.

15. Wola

Sporo zieleni (chociaż o niewielkim udziale procentowym w tej dużej dzielnicy) dzięki czterem wielkim parkom i Uroczysku Lasek na Kole, nie ustrzegło jednak Woli przed zanieczyszczeniami. Powodem jest wyjątkowo ruchliwa trasa samochodowa – Aleja Prymasa Tysiąclecia, którą codziennie jeżdżą do pracy tysiące warszawian. Dobrze zaplanowana jest za to sieć ścieżek rowerowych.

16. Mokotów

Wśród mieszkańców tej dzielnicy panuje moda na ekologię. Zdrową żywność można kupić w kilku punktach: na słynnym bazarku na rogu Odyńca i Wołoskiej oraz w sklepach takich jak „Nowy Targ” przy ul. Madalińskiego 10/16, „Free delikatesy ekologiczne” przy ul. Bukowińskiej 8 czy „Organic Corner Food Store & Bistro” przy Chodkiewicza 8. Na Mokotowie szkodliwe stężenie pyłów w powietrzu przekroczyło znacznie dopuszczalne normy w ciągu roku.

17. Praga Północ

Niewiele ścieżek rowerowych, jedyne większe skupisko zieleni w Parku Praskim i aż 97 dni z przekroczonym stężeniem zanieczyszczeń w powietrzu lokują Pragę Północ na jednym z ostatnich miejsc rankingu. Zwolennikom kontaktu z naturą muszą wystarczyć na poły dzikie miejsca nad Wisłą, które ze względu na status rezerwatu nie mogą zostać zabudowane.

18. Wilanów

Chyba największym zaskoczeniem w rankingu Morizon.pl okazał się Wilanów, którego mieszkańcy sami uważają dzielnicę za wyjątkowo zieloną. Wpływ na tak niską pozycję ma jednak kilka znaczących czynników – wśród nich stosunkowo mało ścieżek rowerowych i wysokie zanieczyszczenie powietrza.

CZYTAJ TEŻ: Ranking IESE: Warszawa wśród najinteligentniejszych miast

CZYTAJ TEŻ: Gdzie żyje się najlepiej w Warszawie? RANKING atrakcyjności dzielnic

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki