Escape room to tak zwany pokój zagadek. Uczestnicy zamykani są w środku i aby się wydostać muszą rozwiązać kilka zadań. Zazwyczaj w dowolnym momencie mogą zrezygnować z zabawy. Podgląd do tego co się dzieje w środku ma też na ogół obsługa miejsca, dlatego nie wiadomo dlaczego tym razem nie zareagowała
Kilkaset na Mazowszu, kilkadziesiąt w samej Warszawie
Szacuje się, że w całym kraju może funkcjonować około tysiąc escape roomów. Warszawska Straż Pożarna szacuje, że w stolicy funkcjonuje około 60 takich obiektów.
Polecany artykuł:
- Zostały wytypowane tego typu obiekty do kontroli i sukcesywnie w ciągu kolejnych kilku dni będą one sprawdzane. Sprawdzimy stan wyposażenia przeciwpożarowego, wyposażenie w sprzęt gaśniczy, drożność dróg ewakuacyjnych oraz to czy pomieszczenie jest zgodnie ze sposobem użytkowania określonym w projekcie budowlanym - mówi Michał Konopka z warszawskiej Straży Pożarnej.
>>> Leki, jedzenie, a nawet pieluchy! To wszystko ląduje w... warszawskich sedesach [AUDIO]
Wcześniej takie kontrole nie były prowadzone, ponieważ otwierając tego typu lokal nie ma żadnych przepisów nakazujących uzyskanie pozytywnej opinii Państwowej Straży Pożarnej. Escape roomy prowadzone są najczęściej w domach czy wynajętych pomieszczeniach budynku.
Posłuchaj wypowiedzi Michała Konopki z warszawskiej Straży Pożarnej: