Kultowe wspomnienia

Fabryki i zakłady pracy w PRL-u. Tak wyglądała rzeczywistość Polaków za czasów Gierka

2024-07-09 15:10

Choć PRL był okresem trudnym, to w ówczesnym ustroju społeczeństwo nie martwiło się o pracę, bowiem tę miał praktycznie każdy. Niestety nie oznacza to jednak, że pracownicy byli z niej zadowoleni. Zazwyczaj otrzymywali niską pensję, a wykonywane czynności w szczególności w zakładach były żmudne. W naszej galerii znajdziecie archiwalne fotografie z fabryk, które zabiorą was w sentymentalną podróż.

Jak wyglądała praca w okresie PRL-u? Takie czynności wykonywali nasi rodzice i dziadkowie

W czasach PRL-u gospodarka pracy przeszła diametralną zmianę, która na dzień dzisiejszy z pewnością według wielu osób nie była dobra, lecz poniekąd nieunikniona. Po okresie wojennym kraj potrzebował wielu surowców i przedmiotów codziennego użytku, więc stawiano na własne produkcje.

Edward Gierek jako sekretarz KC PZPR zapowiedział modernizację gospodarki oraz inwestycje w przemysł ciężki. Właśnie dlatego powstało tak wiele fabryk i zakładów, w których tworzono między innymi naczynia, ubrania czy meble.

Zgodnie z założeniami gospodarki socjalistycznej w tego typu miejscach pracy posadę znajdował niemalże każdy, a doświadczenie wręcz nie było potrzebne. Czasami jednak system zawodził i okazywało się, że wakatów było więcej niż chętnych, więc robotnicy podchodzili do obowiązków łagodnie - można było często usłyszeć popularne wówczas powiedzenie - "czy się stoi, czy się leży, dwa tysiące się należy".

Praca miała mniej skomplikowany charakter niż obecnie i nie było mowy o automatyzacji, która jest nam współcześnie bardzo dobrze znana. Jak więc wyglądało wykonywanie wszelkich czynności? W naszej galerii zdjęć znajdziecie archiwalne fotografie z lubelskich fabryk, które pomogą to nieco zobrazować.

Przeczytaj także: Życie codzienne w PRL-u. Tak wyglądała rzeczywistość naszych rodziców

Quiz. Jedzenie na koloniach w PRL-u. Nie wyjeżdżałeś? Nie licz nawet na 1 punkt!

Pytanie 1 z 10
Na koloniach w PRL-u na śniadanie dzieci jadły:
Muzeum PRL w Zamościu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki