Watch Docs 2017

i

Autor: Kadr z filmu "Smak Cementu" fot. Talal Khoury Watch Docs 2017

Filmy o prawach człowieka. Startuje festiwal WATCH DOCS!

2017-12-02 10:00

W czwartek 7 grudnia w kinie Muranów rozpocznie się 17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Wydarzenie to łączy dwa światy: wybitne kino dokumentalne i jego twórców oraz obrońców praw człowieka.W programie rozpoczynającego się 14 grudnia przeglądu znalazły się m.in. filmy z najważniejszych światowych festiwali: Berlinale, Cannes, Sundance i Karlowych Warów. Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie wraz ze swoją edycją objazdową i internetową dociera rocznie do ponad 100 tys. widzów. W programie 17. edycji wydarzenia znalazło się ponad sześćdziesiąt filmów z całego świata.

W konkursie o nagrodę WATCH DOCS zaprezentowanych zostanie 14 nowych dokumentów poruszających tematy związane z prawami człowieka. Znalazły się wśród nich takie tytuły jak „Ryzyko” (‘Risk’), najnowszy film uhonorowanej Oscarem za „Citizenfour” Laury Poirtas - kontrowersyjny i budzący duże emocje portret Juliana Assange’a, szefa WikiLeaks czy prowokacyjny „Biały świat według Daliborka” (‘The White World According to Daliborek’) w reż. Víta Klusáka portretujący czeskiego neonazistę.

We współpracy z Naczelną Radą Adwokacką WATCH DOCS gości w tym roku dokumentalną edycję przeglądu  „Adwokat w roli głównej”, w programie międzynarodowa dyskusja panelowa o prawnikach w sytuacji załamania państwa prawa. Wśród filmów m.in. „Armia Gideona” (‘Gideon's Army’) Dawna Portera o amerykańskich obrońcach z urzędu i „Udając Boga” (‘Playing God’) Karin Jurschick, wnikliwy portret Kennetha Feinberga pozwalający zobaczyć, jak wygląda świat z perspektywy najwyższego szczebla prawniczej hierarchii.

Druga retrospektywa tematyczna tegorocznego WATCH DOCS „Ciało pod kontrolą” zaprezentuje filmy ukazujące problemy społecznej kontroli nad ludzkim ciałem i zdrowiem z punktu widzenia praw człowieka i bioetyki. Nie zabraknie dokumentów dotyczących kontrowersyjnych tematów aborcji i eutanazji, ale widzowie zobaczą także m.in. „Bending the Arch” Kiefa Davidsona i Pedro Kosa, film o lekarzach-aktywistach, założycielach Partners for Health – organizacji pozarządowej zmieniającej system służby zdrowia w najuboższych państwach świata.

Program filmowy 17. WATCH DOCS to także cztery repertuarowe sekcje stałe: Chcę zobaczyć – przegląd najciekawszych dokumentów sezonu opowiadających o wydarzeniach, postaciach i tematach znajdujących się w centrum uwagi obrońców praw człowieka, Dyskretny urok propagandy – panorama dokumentów podejmujących temat różnych form indoktrynacji, Nowe filmy polskie – zestaw najciekawszych polskich dokumentów społecznych sezonu oraz Na krótko – sekcja filmów krótkometrażowych, otwarta także na formy eksperymentalne i animację.

 Po  zakończeniu  festiwalu  w  Warszawie  WATCH DOCS rusza w Polskę – w 2018 roku jego objazdowa odsłona zawita do ponad 40 polskich miast.

CZYTAJ TEŻ: Na dniach startuje GAPA [AUDIO]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki