Najwięcej naruszeń na Mazowszu
W systemie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) pracuje w całej Polsce ponad 520 fotoradarów rejestrujących przekroczenia prędkości oraz wjazd na czerwonym świetle. Rzeczniczka wskazała, że najwięcej naruszeń w ubiegłym roku zarejestrował ten w Rudzie Śląskiej – ponad 20,7 tys. przypadków. Natomiast wciąż rekordy biją żółte słupy robiące zdjęcia na Mazowszu. Tu kierowcy przekraczają prędkość i nie stosują się do sygnalizacji na skrzyżowaniach. - Ponad 90 różnego rodzaju urządzeń ujawniło ponad 338 tys. naruszeń. W tym ponad 209 tys. przypadków to przekroczenia w samej Warszawie – powiedziała rzeczniczka GITD, Monika Niżniak.
Fotoradary grozy na moście Poniatowskiego
Jest pewne miejsce, gdzie urządzenia pomiarowe trzaskają fotki jak szalone. - Najbardziej zapracowanym w stolicy fotoradarem, okazało się jedno z 6 urządzeń zlokalizowanych na moście Poniatowskiego, które zarejestrowało blisko 11,8 tys. wykroczeń – przekazała rzeczniczka.
Odcinkowy pomiar prędkości w tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy
Nie należy zapominać też o odcinkowych pomiarach prędkości. Taki system zbiera żniwo w tunelu trasy S2 na Warszawskim Ursynowie. Najgorzej jest w kierunku Poznania - Na tym odcinku drogi zarejestrowano 24,5 tys. naruszeń. W sumie kamery odcinkowego pomiaru prędkości w tunelu trasy S2 zarejestrowały blisko 42,5 tysiąca naruszeń – powiedziała Monika Niżniak. W jej ocenie obecność odcinkowego pomiaru na Południowej Obwodnicy Warszawy działa prewencyjnie. - Liczba przypadków przekroczenia prędkości w tunelu maleje z miesiąca na miesiąc – dodała rzeczniczka.
Ilość naruszeń maleje
W zeszłym roku fotoradary w całej Polsce zarejestrowały prawie 969 tysięcy naruszeń przekroczenia dozwolonych limitów prędkości. - To o prawie pół miliona mniej niż w 2021 roku – poinformowała Monika Niżniak, która zwróciła uwagę na to, że spadek może być spowodowany zaostrzeniem przepisów i podwyższeniem kwot mandatów.