„Upływający czas”
W piątek 14 czerwca o godz. 19.00 w pawilonie GALERIA PRZY PLAŻY odbędzie się wernisaż wystawy „Upływający czas”. Zostaną zaprezentowane prace francuskich artystów mieszkających w Polsce - niezwykle osobiste i oryginalne. Chwila obecna, przeszłość i nadchodzące jutro - twórcy w unikalny dla siebie sposób mierzą się z tematem upływającego czasu.
Bezpieczne wakacje na bulwarach
W sobotę w godz. 12:00 - 17:00 odbędą się warsztaty "Bezpiecznie nad wodą z Kapitanem Wyderką" organizowane przez Komisariat Policji Rzecznej. To program z zakresu edukacji, profilaktyki i prewencji dotyczącej bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Organizatorzy zapraszają na:
- pokazy na wodzie,
- pokazy ratownictwa,
- pokazy sprzętu ratowniczego,
- mini komiksy edukacyjne
Czytaj także: Kurtyny wodne znów w Warszawie. Sprawdź, gdzie się pojawią [LISTA LOKALIZACJI]
W tym samym czasie (sobota 12:00 - 17:00) odbędą się zajęcia "Bezpiecznie nad wodą" przygotowane przez Biuro Podróży KLIWER. W programie m.in.:
- warsztaty węzłów żeglarskich,
- nauka zakładania środków ratunkowych (kamizelki ratunkowe, koła ratunkowe pełne i podkowy, pasy lub tratwy pneumatyczne),
- budowa jachtu na przykładzie łódki klasy „optymist”,
- zasady bezpiecznego zachowania nad wodą,
- pokaz reanimacji.
Zdrofitowanie nad Wisłą
Bulwary na sportowo. Cykliczne zajęcia fitness odbędą się w sobotę i w niedzielę w godzinach 11.00 – 12.00.
Teenpower`si and STAR_SI
W niedzielę o godz. 19.30 na SCENIE PRZY PLAŻY odbędzie się koncert zespołu Teenpower`si and STAR_SI.
Starsi to przede wszystkim grupa przyjaciół, która poznała się wokół jednej z Warszawskich szkół musicalowych, gdzie uczęszczają ich dzieci. Połączyła ich przyjaźń i miłość do muzyki. Kochają razem śpiewać, występować ale nade wszystko uwielbiają spędzać ze sobą czas. Są amatorami, ale mają za sobą doświadczenia sceniczne. Większość z nich występuje corocznie w ramach koncertów Musicalowych w TM Roma w Warszawie bądź na Torwarze. Muzyka to ich pasja, którą dodatkowo podgrzewa niezastąpiona Olga Wądołowska, która prowadzi zespół.
Teenpowersi to wokalna grupa młodzieżowa działająca przy Okęckiej Sali Widowiskowej.
Dla lasu, dla ludzi
Rodzinny piknik edukacyjny – LASY PAŃSTWOWE w ramach kampanii DLA LASU, DLA LUDZI.
Celem tej kampanii jest kształtowanie proekologicznych postaw wśród społeczeństwa, ukazanie roli i misji Lasów Państwowych oraz podkreślenie wielofunkcyjnej roli lasów w aspekcie społecznym, przyrodniczym i gospodarczym.
Działania edukacyjne podczas weekendu służyć mają wyjaśnianiu, czym jest uboczne użytkowanie lasu ze szczególnym uwzględnieniem naturalnej żywności pochodzenia leśnego. Ich celem jest również ukazanie codziennej pracy leśnika, przedstawienie różnorodności biologicznej polskich lasów, przedstawienie drewna jako surowca odnawialnego, uniwersalnego i ekologicznego, omówienie zasad bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z lasów oraz przedstawienie oferty turystycznej przygotowanej dla społeczeństwa przez Lasy Państwowe.
Polecany artykuł:
W programie organizatorzy przewidzieli moc atrakcji dla dzieci i dla dorosłych:
-
Most Leonarda – drewniany most budowany przez uczestników zajęć bez wykorzystania gwoździ i innych elementów wiążących,
-
pole namiotowe pokazujące rekreacyjną funkcję lasów,
-
Ścieżka zdrowia przygotowana z drewnianych elementów z propozycją prostych ćwiczeń, aby pokazać lasy jako miejsca aktywności fizycznej,
-
wbijanie gwoździ – pniaki różnych gatunków drewna w które uczestnicy wbijając gwoździe poznają twardość drewna,
-
ścieżka zmysłów – ścieżka wypełniona różnymi rodzajami podłoża - po ścieżce uczestnicy chodzą boso, a ich zadaniem jest rozpoznanie podłoża po którym idą,
-
piłowanie drewna – drewniany koziołek, wałki drewna, samodzielne cechowanie drewna i piłowanie krążków piła twoja-moja,
-
pszczoły – pszczelarz opowie o roli i znaczeniu pszczół w środowisku, najmłodsi będą mogli samodzielnie wykonać świeczkę w naturalnego wosku pszczelego, degustacja miodu,
-
smaki lasu – degustacja przetworów z owoców i ziół leśnych oraz syropów,
-
budowa domku – drewniany domek do samodzielnego montażu,
-
Sokolnik – prezentacja ptaków szponiastych i sów występujących w polskich lasach oraz wykorzystywanych przez człowieka
-
leśne kolorowanki.
Polecany artykuł:
Wystawa plenerowa Lasów Państwowych pt. WISŁA – DRZWI DO LASU
Jest to wystawa prezentująca trwające od stuleci współzależności pomiędzy królową polskich rzek, lasami i ludźmi. Wystawa ukazuje Wisłę i lasy, jako dwa podmioty będące wspólnym mianownikiem dla potrzeb i interesów ludzi oraz miejsca o szczególnym znaczeniu dla środowiska naturalnego.
Jeśli chcecie się dowiedzieć jak długo korzystano z najdłuższego w Europie drewnianego mostu (wybudowanego na Wiśle), czym jest polski heban z Wisły lub, jak monstrualne rozmiary potrafią osiągnąć rośliny runa leśnego w nadwiślańskich lasach – koniecznie przyjdźcie nad Wisłę.
„Wisła – drzwi do lasu” to zbiór plansz, które w prosty i jednoznaczny sposób tłumaczą gospodarczą, przyrodniczą i społeczną funkcję lasu, jako fundamenty zrównoważonego i odpowiedzialnego gospodarowania środowiskiem naturalnym.
Zrozumienie ogromu (często sprzecznych) potrzeb społecznych, które każdego dnia zaspokajają lasy, przy jednoczesnym ukazaniu wody, jako niezbędnego i niezastępowalnego środka warunkującego życie i rozwój ekosystemów leśnych to główne przesłanie, które niesie nadwiślańska wystawa.