Działalność na licencji franczyzowej
Jest to działalność gospodarcza prowadzona według zasad, które zostały ściśle określone przez podmiot udzielający licencji. Sama współpraca pomiędzy stronami, czyli franczyzobiorcą i franczyzodawcą, odbywa się na podstawie umowy franczyzy.
W umowie szczegółowo zawarte zostają prawa i obowiązki poszczególnych stron. Podjęcie takiej działalności umożliwia franczyzobiorcy korzystanie z takich praw jak:
- nazwa franczyzodawcy,
- znak towarowy,
- pomoc techniczna oraz handlowa.
Związane jest to z gratyfikacją finansową dla franczyzodawcy zawartą w opłacie franczyzowej. Decydując się na prowadzenie tego rodzaju działalności, można bazować na doświadczeniu franczyzodawcy. Przynosi to wymierne korzyści związane z powiększeniem rynku zbytu. Znana i prężnie działająca marka przyniesie większe zyski, gdyż już od samego początku istnienia punktu franczyzowego przyciągnie większe ilości potencjalnych klientów.
Rodzaje franczyz
Franczyza dystrybucyjna to działalność, w której franczyzodawca udostępnia swoje know-how w zakresie posiadanych przez siebie towarów wraz z wiedzą na temat ich sprzedaży. Przedsiębiorca, który zdecyduje się działać na tego rodzaju licencji prowadząc sprzedaż, korzysta ze znaku towarowego franczyzodawcy. Najczęściej dotyczy to branży odzieżowej, obuwniczej, kosmetycznej, biżuteryjnej i spożywczej.
W przypadku franczyzy usługowej, know-how udostępniane jest w formie procedur oferowanych usług. Punkt usługowy prowadzony jest pod znakiem towarowym franczyzodawcy. W takim przypadku najczęściej dotyczy to branż związanych z gastronomią, edukacją, finansami lub turystyką.
Najprostszym sposobem na podjęcie działalności jest franczyza bezpośrednia. Polega ona na bezpośrednim zawarciu umowy pomiędzy stronami. Franczyzodawca zobowiązuje się w takim przypadku do udzielania pomocy, szkolenia pracowników, a także prowadzenia wszelkiego rodzaju działań marketingowych.
Franczyza wielokrotna polega natomiast na otwieraniu w podległym terenie, kolejnych, nowych punktów franczyzowych. Umowa powinna zawierać szczegółowe informacje mówiące o tym, ile punktów ma powstać.
Przeglądając oferty pracy, na stronach internetowych takich jak Pracuj.pl, można natknąć się na ogłoszenia firm oferujących możliwość podjęcia współpracy na zasadach franczyzy. Jest to świetna propozycja dla osób marzących o swojej firmie, jednak mających obawy, czy ich własny pomysł okaże się trafiony.
Artykuł sponsorowany