10 sposobów na świętowanie 100-lecia Bitwy Warszawskiej
10 sposobów na świętowanie 100-lecia Bitwy Warszawskiej
10 sposobów na świętowanie 100-lecia Bitwy Warszawskiej
Chcesz zdobyć wejściówkę na wielkie historyczne widowisko na PGE Narodowym? Dzwoń w piątek w godz. 12-12-20 do redakcji „Super Expressu” na nr 22 515 91 61. Inscenizacja odbędzie się w sobotę o godz. 20.30. Stanisława Celińska, Stanisław Sojka, Piotr Cugowski, Mateusz Ziółko oraz zespół Sound'nGrace - to tylko niektórzy artyści, którzy wezmą udział w inscenizacji upamiętniającej Bitwę Warszawską, połączonej z rekonstrukcją historyczną. W rolę Józefa Piłsudskiego wcieli się Jarosław Gajewski. - Scena i aranżacja widowiska zajmą blisko 10 tys. mkw., na tej przestrzeni setka rekonstruktorów, konie i pojazdy historyczne – informuje PGE Narodowy. Widowisko historyczne uzupełnione będzie poezją Grechuty, Osieckiej i Norwida. Premierowy pokaz rozpocznie się 15 sierpnia o godz. 20.30. A ci, którzy 20, 21, 22 i 23 sierpnia. Na widowni ma być zachowany reżim sanitarny, publiczność będzie rozsadzona w odpowiednich odstępach.
foto: materiały prasowe
10 sposobów na świętowanie 100-lecia Bitwy Warszawskiej
Piknik wojskowy początkowo miał się odbyć na błoniach Stadionu Narodowego. Ale w związku z tym, że odwołana została parada na Wisłostradzie, piknik będzie miał mniejsze rozmiary i rozlokuje się na pl. Piłsudskiego po zakończeniu uroczystej odprawy warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Sprzęt wojskowy i pojazdy będzie więc można zobaczyć 15 sierpnia po południu przy Królewskiej i na placu.
foto: Paweł Dąbrowski/Super Express
10 sposobów na świętowanie 100-lecia Bitwy Warszawskiej
Spacer z przewodnikiem to bardzo popularna w Warszawie forma świętowania historycznych rocznic. I tym razem 15 sierpnia: · Dom Spotkań z Historią wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy organizuje o godz. 11 „Spacer w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej”. Start spaceru przy hotelu Bristol. Na trasie bedą: hotel Europejski, pomnik Józefa Poniatowskiego, skwer Hoovera, pl. Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza, Zachęta, ul. Mazowiecka.
foto: Tomasz Radzik/Super Express
10 sposobów na świętowanie 100-lecia Bitwy Warszawskiej
Na balkonie hotelu Bristol w sobotę o g.19 bedzie można posłuchać wyjątkowego koncertu: „Lata 20-te, lata 30-te. Szlagiery przedwojennej Warszawy” w reżyserii Marcina Kołaczkowskiego. Usłyszymy niezapomniane przeboje autorstwa mistrzów słowa: Mariana Hemara, Ludwika Starskiego, Juliana Tuwima, Andrzeja Własta w klasycznych kompozycjach Jerzego Peterburskiego i Henryka Warsa m.in. „Już nie zapomnisz mnie”, „Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Ja się boję sama spać”, „Sexappeal” czy „Umówiłem się z nią na dziewiątą”. Z historycznego balkonu warszawskiego hotelu Bristol zaśpiewają dla Państwa: Artur Gadowski, Maciej Miecznikowski, Aleksandra Borkiewicz, Lala Czaplicka oraz męski zespół wokalny Affabre Concinui. Artystom towarzyszyć będzie zespół muzyczny Tango Attack w składzie: Hadrian Filip Tabęcki - fortepian, Grzegorz Bożewicz - bandoneon, Piotr Malicki - gitary, oraz gościnnie: Jan Hutek - kontrabas, Piotr Maślanka - perkusja, Mariusz Jeka - klarnet, Izabela Buchowska - wiolonczela, Anna Konrad - skrzypce. Na parkiecie zatańczą: Anna Głogowska, Tomasz Barański i Marcin Olszewski.
foto: Piętka Mieszko/AKPA
10 sposobów na świętowanie 100-lecia Bitwy Warszawskiej
Niektóre wydarzenia 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej będzie można oglądać na żywo, ale tylko w internecie. Koncert wielkiej sopranistki Olgi Pasiecznik jest takim przykładem. Możemy więc uczestniczyć w wydarzeniu nie wychodząc z domu. W niedzielę, 16 sierpnia o. g. 12 czeka nas wyjątkowy koncert w ramach Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich (w tym roku – w internecie) Organizatorzy, chcąc upamiętnić rocznicę Bitwy Warszawskiej, przygotowali coś specjalnego! Tradycyjnemu, niedzielnemu koncertowi chopinowskiemu (wykonywanemu przez Adama Goździewskiego) będzie towarzyszył występ sopranistki Olgi Pasiecznik. Solistka wykona wybór „Pieśni” Fryderyka Chopina. Kompozytor wszystkie pieśni napisał jeszcze w Polsce, przed wyjazdem z ojczyzny i w warstwie muzycznej nawiązują właśnie do polskiej muzyki ludowej. Tematyka i charakter utworów, po które sięgał Chopin, jest wyrazem jego patriotyzmu – dotyka dramatycznej sytuacji Polski i Polaków po powstaniu listopadowym, na emigracji.
foto: Kurnikowski/AKPA
10 sposobów na świętowanie 100-lecia Bitwy Warszawskiej
14 sierpnia odbędzie się uroczystość otwarcia nowego budynku Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na stronie placówki i na fanpage-u na Facebooku. W weekend 15 i 16 sierpnia muzeum zaprasza wszystkich pasjonatów historii i miłośników aktywnego spędzania czasu z dala od miejskiego zgiełku. Pracownicy placówki przygotowali wiele atrakcji dla najmłodszych i dorosłych gości: gry i zabawy, wystawy i instalacje. Dla limitowanej grupy osób, które zarejestrują się online, zorganizowane będzie specjalne zwiedzanie wystawy stałej "Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935". Dystrybucja wejściówek na stronie bilety.muzeumpilsudski.pl.
foto: materiały prasowe
10 sposobów na świętowanie 100-lecia Bitwy Warszawskiej
Obejrzyj wystawę. Kup sobie znaczek. W placówkach pocztowych w Warszawie, Wrocławiu, Gorzowie Wielkopolskim i Katowicach, można obejrzeć wystawę poświęconą Pocztowcom, biorącym udział w walce z bolszewickim najeźdźcą. Poczta wydała też dla kolekcjonerów specjalne znaczki. Autor projektów znaczków pocztowych, Roch Stefaniak, przedstawił na nich obraz Jerzego Kossaka „Cud nad Wisłą” z 1930 r. ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie. Wykorzystał także poszczególne kadry tego dzieła na znaczkach. Na walorze w bloku, o nominale 6,60 zł, widnieje postać księdza Ignacego Skorupki. Na pozostałych znaczkach, o nominale 3,30 zł, zaprezentowano żołnierza przebijającego bagnetem rosyjski sztandar, dziewczynę z Ochotniczej Ligi Kobiet, generalicję konną z Józefem Piłsudskim oraz Matkę Bożą Łaskawą – patronkę Warszawy. Oprócz znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę pierwszego dnia obiegu. Widnieje na niej wiersz Edwarda Słońskiego z 1920 roku pt. Bój o Warszawę.
foto: materiały prasowe
10 sposobów na świętowanie 100-lecia Bitwy Warszawskiej
Żeby uczcić bitwę., wystarczy spojrzeć w niebo. Między 14 a 16 sierpnia odbędzie się malownicze widowisko upamiętniające stulecie Bitwy Warszawskiej – Balonowy Cud nad Wisłą. Z kilkunastu miejsc w Warszawie rano i wieczorem startować będą balony na ogrzane powietrze. Start "lisa", czyli balonu z kilkunastometrową biało-czerwoną flagą, za którym będą podążać kolejni piloci z Ogrodu Dolnego Zamku Królewskiego zaplanowany został na 15 sierpnia. By zobaczyć ten wyjątkowy balon, trzeba patrzeć w niebo w godzinach: 17.30 – 18. Replikę Montgolfiery pilotować będzie Mateusz Rękas, zdobywca m.in. Pucharu Gordona Bennetta.
foto: Shutterstock
10 sposobów na świętowanie 100-lecia Bitwy Warszawskiej
Można też wybrać się na Mazowsze. Tam główne uroczystości odbędą się w Ossowie. Na 15 sierpnia zaplanowano mszę polową przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki w Ossowie (godz. 9.30) oraz uroczysty Apel Poległych (godz. 11.15) na Cmentarzu Bohaterów 1920 roku. W samo południe rozpocznie się piknik historyczny przy ul. Matarewicza 148 oraz piknik wojskowy pod patronatem Ministra Obrony Narodowej na polu corocznej rekonstrukcji.
foto: Artur Hojny/Super Express
10 sposobów na świętowanie 100-lecia Bitwy Warszawskiej
Mateusz Ziółko zaśpiewa 15 sierpnia na zakończenie pikniku wojskowego w Ossowie.
foto: Tomasz Radzik/Super Express
10 sposobów na świętowanie 100-lecia Bitwy Warszawskiej
O bitwie przypomni iluminacja na pl. Na Rozdrożu. Od piątkowego wieczoru, 14 sierpnia, przez cały weekend plac Na Rozdrożu będzie podświetlony na biało-czerwono. Narodowe barwy są elementem instalacji świetlnej upamiętniającej stulecie Bitwy Warszawskiej. Za koncepcję artystyczną symbolizującą zwycięstwo, pokój i narodową dumę odpowiada artysta Marek Sułek. Jest twórcą serii projektów „Warszawa niezwykła”, Różowego Drzewa przy PKiN czy Czerwone Atakuje.
foto: Paweł Dąbrowski/Super Express
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...