Budżet Obywatelski Warszawa 2021. TOP 10 najlepszych i najdziwniejszych pomysłów mieszkańców
Ruszyło głosowanie na projekty zgłoszone przez warszawiaków w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021. Jest to niepowtarzalna szansa, by mieć realny wpływ na zmiany, które zachodzą w stolicy. Na głosy mieszkańców miasta w 8. edycji budżetu obywatelskiego czeka 1429 projektów. Wcielanie w życie zwycięskich pomysłów rozpocznie się w przyszłym roku. Tymczasem przybliżmay najlepsze i najdziwniejsze pomysły mieszkańców, na które można głosować w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021 w Warszawie. Jesteście ciekawi?
Tęczowa bieżnia
Jest to projekt zgłoszony dla dzielnicy Targówek. Jego celem jest renowacja bieżni lekkoatletycznej przy ulicy Łabiszyńskiej 20a poprzez naniesienie nowej wielobarwnej warstwy tartanu. Co ciekawe, każdy jej tor ma być pomalowany innym kolorem, tworząc na łukach piękną tęczę. Ponadto mają zostać namalowane linie, naprawione odwodnienie liniowe, a także zakupione schowki depozytowe dla biegaczy.
Patrole rowerowe policji
To projekt ogólnomiejski, który zakłada, by miasto opłaciło patrole policji na rowerach. Jak podkreśla pomysłodawca projektu, zaletą patroli na rowerach jest możliwość znacznie szybszego przemieszczania się niż patrole piesze z jednoczesną możliwością dotarcia do wszystkich zakamarków, co ma duże znaczenie podczas pościgów. Co więcej, w przeciwieństwie do patroli w samochodach rowery nie stoją w korkach, więc w godzinach szczytu patrole rowerowe będą szybsze od zmotoryzowanych.
Zajęcia z alpakami dla dzieci
Zajęcia z alpakami dla dzieci i młodzieży to projekt zgłoszony dla dzielnicy Bielany. Chodzi o to, by do każdej grupy w przedszkolu przyjechał instruktor z dwoma alpakami. Celem takiej wizyty, jak tłumaczy pomysłodawca, ma być przede wszystkim zaciekawienie dzieci otaczającą je naturą, nauka szacunku i wrażliwości dla żywych stworzeń w bardzo przyjemny i ciekawy dla nich sposób. Na stronie projektu dostępny jest spis wszystkich przedszkoli, w których miałyby zawitać alpaki.
10 kobiecych murali
Ten projekt ogólnomiejski zakłada powstanie 10 murali w przestrzeni publicznej stolicy. Mają one podkreślać siłę kobiet i ich znaczenie w historii lub kulturze Warszawy. Jak podkreśla autorka pomysłu, każdy mural powinien być inny i pokazywać inny aspekt siły kobiet lub przedstawiać inną silną kobietę. Na stronie projektu podane są konkretne lokalizacje projektu.
Napis badający jakość powietrza
Ten innowacyjny projekt zgłoszony został dla dzielnicy Śródmieście. Jego założenie jest bardzo proste. W świetlnym napisie "I (serce) Śródmieście" ma zostać zamontowany czujnik zanieczyszczeń. Z kolei serce poprzez zmianę koloru będzie pokazywało mieszkańcom jakość powietrza (np. serce będzie w kolorze zielonym, kiedy jakość powietrza będzie bardzo dobra, żółtym - umiarkowana, ciemnoczerwonym - bardzo zła). Jak podkreśla pomysłodawca projektu, serce to będzie „biło” przed Urzędem Dzielnicy Śródmieście przy ul. Nowogrodzkiej 43.
Kontraruch rowerowy w całej Warszawie
To kolejny ciekawy pomysł ogólnomiejski. Zakłada on wprowadzenie możliwości jazdy rowerem w obu kierunkach, czyli tzw. kontraruchu rowerowego, na wybranych jednokierunkowych ulicach w Warszawie. W projekcie przewidzianych jest 55 odcinków ulic, a ich pełen wykaz w poszczególnych dzielnicach został przedstawiony w załączniku do projektu.
Historyczne tablice ze zdjęciami
Jest to wyjątkowy projekt ogólnomiejski. Zakłada on, by w Warszawie stanęły tablice ze zdjęciami, przed lub powojennymi i krótkim opisem danego obiektu. Co ciekawe, mają one być ustawiane dokładnie w tym samym miejscu, gdzie kiedyś stał autor danego zdjęcia. Jak podkreśla pomysłodawca projektu, dzięki temu, w prosty sposób będzie można się zachwycić, jak kiedyś wyglądała Warszawa i jak bardzo została odbudowana po wojnie.
Ryjowisko dla dzików
Ryjowisko dla dzików, czyli naturalny leśny plac zabaw to projekt zgłoszony dla dzielnicy Białołęka. Zakłada on realizację naturalnego placu zabaw w rejonie Lasu Henrykowskiego. Jak tłumaczy pomysłodawca "ryjowiska", na obszarze Wiśniewa i Henrykowa brakuje miejsc, gdzie dzieci mogłyby się pobawić z rówieśnikami. "Ryjowisko dla dzików" ma być miejscem, gdzie najmłodsi mogliby się wyszaleć pośród dzikiej przyrody, a dorośli na chwilę odpocząć od zgiełku miasta.
Kampania o COVID-19
To również projekt ogólnomiejski. Jego celem jest przeprowadzenie kampanii psychoedukacyjno-informacyjnej dla mieszkańców Warszawy, uświadamiającej rolę zdrowia psychicznego w związku z COVID-19. Zdaniem pomysłodawczyni, efektem kampanii ma być wzrost świadomości wśród mieszkańców Warszawy na temat roli zdrowia psychicznego i zminimalizowanie społecznych konsekwencji problemów psychologicznych, jakie pojawiły się w związku z pandemią.
Most dla wiewiórek
Most dla wiewiórek to projekt zgłoszony dla dzielnicy Wawer. Ma to być bezpieczne przejście dla wiewiórek, po linie nad jezdnią, na ulicy Derkaczy przy Soplickiej (osiedle Falenica). Jak tłumaczy pomysłodawca, po obu stronach ulicy można ustawić dwa drewniane słupy, a pomiędzy nimi, na wysokości co najmniej 5 m nad jezdnią, należy zamocować stabilnie grubą linę. Co ważne, słupy należy umiejscowić w pobliżu wysokich drzew, rosnących na poboczu.