Biegi i Marsze Przełajowe 11 listopada
Na Bródnie odbędą się Biegi i Marsze Przełajowe z okazji Święta Niepodległości. Przygotowano różne warianty: biegi na dystansach 200 m, 400 m, 500 m, 1000 m i 1500 m, bieg główny 5 km, przemarsz Nordic Walking dla seniorów oraz Rodzinny Bieg Sztafetowy. Wszyscy uczestnicy otrzymają herbatę wraz z rozgrzewającą zupą oraz upominek za udział. Zapisy odbywają się online.
Gdzie: Las Bródnowski
Kiedy: 11.11. od godziny 10
Wstęp: wolny
Wystawa w Akademii Sztuk Pięknych
Już niedługo kończy się jubileuszowa wystawa „Sztuka na zawsze...” w związku z 75-leciem Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w ASP w Warszawie. Dlatego warto wykorzystać ostatnie chwile, aby zapoznać się z najciekawszymi projektami Akademii z ostatnich lat (plakaty, filmy, artefakty, prezentacje) czy kulisami pracy konserwatorskiej.
Gdzie: Pałac Czapskich, ul. Krakowskie Przedmieście 5
Kiedy: do 12.11.
Wstęp: wolny
Święto Niepodległości w Łazienkach
Oto jedno z wielu wydarzeń w ten weekend z okazji 11 listopada. W Łazienkach Królewskich będą miały miejsce obchody rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. W programie uwzględniono parady konne czy pokazy kawalerii. Oprócz tego odwiedzający będą mogli za darmo zwiedzić Muzeum Łazienek Królewskich.
Gdzie: Łazienki Królewskie
Kiedy: 11.11. od godziny 10
Wstęp: wolny
Rodzinna Niedziela w Hulakula
Rodzinna Niedziela w Hulakula będzie dniem pełnym atrakcji dla najmłodszych. Rozpoczniemy zabawy od „Polarnej Przygody” - spektaklu Teatru Katarynka, następnie odbędą się warsztaty tańca dla dzieci. Potem będzie można wspólnie się pobawić przy grze „Just Dance”, a na koniec obejrzeć bajkę na ekranie kinowym. Dzieciaki nie będą się nudziły w tę niedzielę.
Gdzie: Hulakula Rozrywkowe Centrum Miasta, Jagiellońska 82b
Kiedy: 13.11. od godziny 12
Wstęp: wolny
"Metoda selekcji" Teatru Południe
Teatr Południe zaprasza na nowy spektakl pt. „Metoda selekcji” (na podstawie „Metody Grönholma”). W Sali spotkań znajduje się czworo ludzi, czworo kandydatów na tę samą pozycję. Niedługo zostaną poddani testom, ale kto z nich zwycięży nad pozostałymi? Będzie trzeba pojawić się na sztuce, żeby się przekonać. Wstęp jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona.
Gdzie: Ośrodek Działań Twórczych „Pogodna”
Kiedy: 12.11. o godzinie 19
Wstęp: wolny
Potańcówka z grupą Hajda Banda
Świętujmy niepodległość z radością! Pomoże w tym Hajda Banda - zespół polsko-białoruski wykonujący tradycyjny repertuar taneczny i wokalny z Podlasia, zachodniej Białorusi i Polesia. Dzięki nim wieczór będzie pełen tańców, hulanek i swawoli. Rozbrzmieją znane oberki, walczyki, polki i kujawiaki. Warto zajrzeć, zwłaszcza że pawilon Niepodległa przygotuje też inne wydarzenia z okazji 11 listopada.
Gdzie: Niepodległa. Miejsce spotkań
Kiedy: 11.11. o godzinie 18
Wstęp: wolny
Scena dla dzieci
W ramach Festiwalu Niepodległa na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych przygotowana zostanie Scena dla dzieci – seria atrakcji przeznaczona dla najmłodszych z okazji Święta Niepodległości. Obchody będą trwały cały dzień. Wśród atrakcji będą m.in. spektakle dla dzieci, Konkursy z Niepodległą, Polskie Radio Dzieciom, warsztaty plastyczne, koncert piosenek do tekstów Marii Konopnickiej.
Gdzie: Akademia Sztuk Pięknych, ul. Krakowskie Przedmieście 5
Kiedy: 11.11. od godziny 13
Wstęp: wolny
Scena muzyczna
Jednym z największych wydarzeń Festiwalu Niepodległa będzie Scena muzyczna – seria koncertów na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego. Całe popołudnie powietrze wypełni muzyka. Na scenie zagrają kolejno Enej, Roxie Węgiel, LemON i, na zakończenie, IRA. Dołączcie do wspólnego świętowania z muzyką dla wszystkich pokoleń.
Gdzie: Uniwersytet Warszawski
Kiedy: 11.11. od godziny 14
Wstęp: wolny
Koncert z Retro Orkiestrą
„Ciesząc się odzyskaną Niepodległością” to specjalny koncert przygotowany na 11 listopada. Zagra na nim zespół „Retro Orkiestra” (Joanna Hort – wokal, Michał Zuń – kontrabas, Jacek Małachowski – akordeon) nawiązując do okresu 20-lecia międzywojennego, kiedy to w kawiarniach rozbrzmiewała muzyka rozrywkowa. Dlatego też będzie okazja usłyszeć utwory artystów takich jak Zula Pogorzelska, Mieczysław Fogg i Eugeniusz Bodo.
Gdzie: Centrum Promocji Kultury, ul. Podskrabińska 2
Kiedy: 11.11. o godzinie 18
Wstęp: wolny
Pokaz filmu "Kino"
Bardziej spokojna alternatywa dla tych, którzy chcą wziąć udział w Festiwalu Niepodległa, czyli Pokazy filmu VR „Kino”. W 2022 roku przypada 120. rocznica powstania pierwszych polskich produkcji fabularnych - „Powrotu birbanta” oraz „Przygody dorożkarza”. Film „Kino” skupia się na rekonstrukcji oryginalnych filmów i pracy ich reżysera (Kazimierza Prószyńskiego). Widz zobaczy zarówno „Powrót birbanta”, jak i proces jego powstania.
Gdzie: Pałac Tyszkiewiczów-Potockich
Kiedy: 11.11. w godzinach 13-20
Wstęp: wolny