Najbardziej wpływowe kobiety stolicy. TOP 10 silnych warszawianek
TOP 10. Najbardziej wpływowe kobiety stolicy
Małgorzata Trzaskowska (45 l.) - żona Rafała Trzaskowskiego
Żona PREZYDENTA Rafała Trzaskowskiego CZYLI pierwsza dama stolicy. Jej wpływu na miasto i na prezydenta Warszawy nikt chyba kwestionować nie będzie. Gdy Trzaskowski objął rządy w ratuszu, jego „Gośka” musiała odejść z pracy, choć była tam wcześniej niż on. Pracowała w biurze marketingu miasta. Trzaskowski przyznaje, że to ona rządzi w domu, gdy on rządzi w Warszawie. "Dumna Ślązaczka, oddana Warszawianka. Zaangażowana społecznie, zwłaszcza w prawa kobiet, edukację i wyrównywanie szans" – tak przedstawia się na swojej stronie w portalu społecznościowym Małgorzata Trzaskowska
Małgorzata Szumowska (40 l.)
Twórczyni „Niewidzialnej Wystawy”, edukatorka i prezeska Fundacji Centrum Edukacji Niewidzialna. Od lat konsekwentnie uświadamia, jak wygląda życie osób z dysfunkcją wzroku. Wie jak przecierać szlaki, docierać do odpowiednich ludzi i zarażać pozytywną energią. Wulkan dobroci z tytułem Warszawianki Roku 2022.
Wanda Traczyk-Stawska (86 l.)
Żołnierka Armii Krajowej, powstaniec warszawski , społeczniczka. Stanowcza, konsekwentna i skuteczna. Po prostu bohaterka. Warszawianka Pokoleń. Jej wpływu na innych przecenić nie można! To dzięki niej okolica cmentarza Powstańców Warszawy na Woli zmieniła się nie do poznania, a w ubiegłym roku stanęła tam izba pamięci. Kobieta, która zrugała Bąkiewicza, zawstydziła wojewodę Konstantego Radziwiłła i o której Trzaskowski mówi: „Też mi się nie raz dostało”.
Renata Kaznowska (53 l.)
„Gdzie diabeł nie może tam Renatę pośle” – mówi się w ratuszu. Pracowita, zadaniowa, zorganizowana. Nikt je „kitu nie wciśnie”, bo to kobieta z gigantycznym doświadczeniem w samorządzie, od szeregowego pracownika przez prezesa Pałacu Kultury do wiceprezydenta Warszawy. Odpowiedzialna za dwie wielkie i problematyczne dziedziny w mieście: służbę zdrowia i oświatę, a dodatkowo także za sport. I nikt nie wie jak ona znajduje na to wszystko czas!
Marta Borczyńska (30 l.)
Ambitna prawniczka, radna Targówka, rzeczniczka warszawskiego PiS, której udało się w kilka miesięcy ożywić zastałe, skostniałe i rozleniwione przez lata struktury stołecznej opozycji. Marta Borczyńska zmobilizowała radnych (nie tylko własnej dzielnicy, ale też miasta) do większej aktywności. Prawa ręka szefa warszawskiego PiS Jarosława Krajewskiego, której zazdroszczą mu inni posłowie.
Magdalena Ejsmont (40 l.)
Pierwsza w historii kobieta na stanowisku komendanta warszawskiej straży miejskiej. Kończyła Zarządzania Ruchem Lotniczym w Akademii Obrony Narodowej, została oficerem kontrwywiadu, demaskowała szpiegów, tropiła talibów. Uwolniła polskiego oficera na Białorusi, stoczyła wojnę z Macierewiczem, w 2017 roku trafia do biura bezpieczeństwa w stołecznym ratuszu a stamtąd w ubiegłym roku Magdalena Ejsmont awansowała na szefową warszawskich strażników.
Aldona Machnowska-Góra (51 l.)
Dama od kultury, lokalówki i polityki społecznej. Człowiek teatru, który z powodzeniem odnalazł się w meandrach polityki. Jedna z tych kobiet, z których zdaniem prezydent stolicy wciąż się liczy. Należy do grona najbardziej zaufanych współpracowników prezydenta, była też współautorką jego sukcesu - tworzyła zwycięski program wyborczy Rafała Trzaskowskiego.
Violetta Paprocka (40 l.)
Nie jest powszechnie rozpoznawalna, rzadko pojawia się na warszawskich salonach, czasami tylko w imieniu prezydenta Rafała Trzaskowskiego wręcza jakąś nagrodę czy wyróżnienie. Ale to absolutnie szara eminencja w stołecznym ratuszu! Pełni rolę rozgrywającej w wielu kryzysowych czy konfliktowych sytuacjach, gasi „pożary” a niejednokrotnie bywa tarczą i bramą dla tych, którzy chcieliby się do prezydenta przebić. Oto Violetta Paprocka - szefowa gabinetu prezydenta Rafała Trzaskowskiego.
Aleksandra Gajewska (33 l.)
Kiedyś twarz kampanii Rafała Trzaskowskiego, była radna miasta, teraz samodzielny polityk PO pełną gębą. Posłanka, która zdobywając mandat na Wiejskiej nie zapomniała o Warszawie, a zdobyte w stołecznym samorządzie szlify umiejętnie wykorzystuje i nie boi się podejmowania trudnych tematów jak choćby kwestie bezpieczeństwa w taksówkach. Przed nią kariera.
Ewa Malinowska-Grupińska (67 l.)
Dla znajomych (dla niepoznaki) Dorota. Tłumaczka, wydawca, redaktor, była prezes Polskiej Izby Książki, szefowa Rady Warszawy pełniąca tę funkcję od 2007 roku - najdłużej w historii stołecznego samorządu. I jednocześnie pierwsza kobieta na tym stanowisku Tajniki zarządzania miastem poznała już dogłębnie. Prywatnie żona posła PO Rafała Grupińskiego.