Najlepsze miasta do życia w Polsce
W przygotowanej przez nas galerii znajdziesz zestawienie miast w Polsce, w których żyje się najlepiej.
Sprawdź kolejne slajdy, by dowiedzieć się więcej!
Olsztyn
Zdecydowanym liderem w rankingu był Olsztyn. W ogólnym rozrachunku to właśnie stolica województwa warmińsko-mazurskiego okazała się najlepszym miejscem do życia, zdobywając 32 punkty. Miasto może pochwalić się między innymi łatwą dostępnością mieszkań, niską przestępczością oraz świetną jakością powietrza.
Lublin
Drugie miejsce na podium powędrowało do Lublina, który zdobył 42 punkty. Mocną stroną miasta jest między innymi łatwy dostęp do lekarzy oraz niska przestępczość.
Poznań
Trzecie miejsce należy do Poznania. Stolica Wielkopolski w zeszłorocznym rankingu uplasowała się na szczycie, lecz teraz spadła o dwie pozycje w dół. Zawiniła tutaj niższa jakość powietrza, dostępność mieszkań oraz wysokość wynagrodzeń. Nadal jednak jest to metropolia z najniższym poziomem bezrobocia w kraju.
Gdańsk
Gdańsk znalazł się ex aequo na trzecim miejscu wraz z Poznaniem. Miasto nad Bałtykiem triumfuje w kwestii jakości powietrza oraz bardzo dobrze wypadło w kategorii wynagrodzeń.
Katowice
Piąte miejsce należy do Katowic, które mogą pochwalić się dobrą dostępnością mieszkań. Dodatkowo w mieście odnotowano niskie bezrobocie i stosunkowo wysokie średnie wynagrodzenia. Niestety stolica Śląska nie może pochwalić się dobrą jakością powietrza, bowiem w tej kategorii zajęła przedostatnie miejsce.
Bydgoszcz
Szósta pozycja w rankingu powędrowała do Bydgoszczy. Miejscowość najlepiej wypadła w kwestii dostępności mieszkań i jakości powietrza.
Warszawa
W tegorocznym rankingu stolica awansowała na siódme miejsce z czternastego. Nadal największym obciążeniem są tutaj najdroższe mieszkania, lecz polepszyła się na pewno jakość powietrza oraz zmniejszyły się kolejki do lekarzy NFZ.
Rzeszów
Rzeszów zajął 8. miejsce i może pochwalić się najniższą przestępczością. Bardzo dobrze miasto wypadło także w kategorii dostępności lekarzy, bowiem uplasowało się na 5. miejscu.
Szczecin
Szczecin podobnie jak Warszawa zaliczył spory progres. Miasto przeskoczyło z 13. na 9. miejsce w rankingu. Stolica województwa zachodniopomorskiego może pochwalić się między innymi wysoką jakością powietrza.
Gorzów Wielkopolski
Pierwszą dziesiątkę zamyka Gorzów Wielkopolski. Miasto najlepiej wypadło w kategorii dostępności mieszkań, bowiem zajęło trzecie miejsce. Najgorzej jednak jest tam z dostępnością lekarzy - miejscowość uplasowała się najniżej w tej kwestii.
Wrocław
Ex aequo na 10. miejscu znalazł się Wrocław. Stolica Dolnego Śląska zaliczyła regres z 4. miejsca na 10. Statystyki pogorszyły się w kwestii przestępczości oraz jakości powietrza. Dobrą stroną miasta jest jednak silny rynek pracy.
Łódź
Łódź to kolejne miasto z regresem, które w tegorocznym rankingu zajęło 12. miejsce. Miejscowość może jednak pochwalić się łatwym dostępem do lekarzy, bowiem zajęła w tej kategorii pierwsze miejsce. Miasto dobrze wypadło także w aspekcie dostępności mieszkań.
Kraków
Kraków w tegorocznym rankingu zajął 13. miejsce. Wysoko na liście plasuje się w kategorii wynagrodzeń, lecz niestety w kwestii jakości powietrza, dostępności mieszkań czy przestępczości jest daleko w tyle.
Opole
Trzecie miejsce od końca zajęło Opole. To właśnie w tej miejscowości odnotowano najgorszą jakość powietrza oraz niezbyt dobrze wygląda również dostępność lekarzy na NFZ. Jest tam jednak niska przestępczość.
Kielce
Razem z Opolem na 14. miejscu znalazły się Kielce, gdzie odnotowano problem z bezrobociem, wynagrodzeniami, dostępnością mieszkań czy z jakością powietrza. Mieszkańcy Kielc nie mogą jednak narzekać na kolejki do lekarzy, bowiem są stosunkowo krótkie.
Białystok
Ostatnie i tym samym najgorsze miejsce w rankingu zajął Białystok. W niemalże połowie kategorii zajmuje ostatnie miejsce, co nie oznacza nic dobrego.