Najpiękniejsze kościoły w Warszawie. TOP 10 stołecznych świątyń [GALERIA]
Kościół
Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela. Katedra archidiecezji warszawskiej mieści się przy ul. Świętojańskiej. Ten kościół, to wyjątkowy zabytek. Jest to jedna z najstarszych świątyń w Warszawie! To w niej swoje kazania wygłaszał Piotr Skarga, a król Władysław IV Waza podpisał Pacta Conventa. Jest to obiekt wyjątkowo ważny dla historii Polski, bo w murach tej świątyni zaprzysiężono Konstytucję 3 Maja. Zanim powstała ta okazał budowla, w jej miejscu wzniesiono na przełomie XIII i XIV wieku drewnianą kaplicę zamkową. W 1390 powstały pierwsze mury. W katedrze św. Jana Chrzciciela zostali pochowani m. in. król Stanisław August Poniatowski, Henryk Sienkiewicz oraz prezydenci Gabriel Narutowicz i Ignacy Mościcki.
Kościół
Kościół Wizytek, właśc. kościół Sióstr Wizytek pod wezwaniem Opieki św. Józefa Oblubieńca Niepokalanej Bogurodzicy Maryi – późnobarokowy kościół w Warszawie, wznoszony etapami w 1728–1733 oraz 1754–1762 według projektu Benedykta de Renard, który realizował Karol Bay, a po 1754 Jakub Fontana.
Kościół
Kościół św. Anny w Warszawie, zwany inaczej pobernardyńskim, to bardzo okazała świątynia, która jest ozdobą Krakowskiego Przedmieścia. Znajduje się pod numerem 68. To główny ośrodek duszpasterstwa akademickiego w Warszawie. Swoją zwyczajową nazwę zawdzięcza klasztorowi bernardynów, który stał nieopodal. Tak renesansowa świątynia wiele przeszła. Już w XVI w. dwa razy płonęła, jednak najgorosze spotkało ją podczas ostatniej wojny. Kościół został spalony w 1944 roku. Zniszczeniu podczas wojny uległ dach, ocalały mury oraz dzwonnica. Renowacja miała miejsce w latach 1946–1962. Podczas okupacji miał szczególne znaczenie dla mieszkańców. Władze Polskiego Państwa Podziemnego, wykorzystując zwyczaj licznego odwiedzania Grobów Pańskich przez mieszkańców Warszawy, wybrały kościół św. Anny na miejsce patriotyczno-religijnych prezentacji, dających Polakom szczególne pokrzepienie.
Kościół
Kościół św. Jakuba znajduje się na Tarchominie. To prawdziwa perełka wśród zabytków, świątynia jest przykładem późnego gotyku mazowieckiego. Kościół został wzniesiony w pierwszej połowie XV w. Niestety, świątynia taże ucierpiała w wyniku wojny. W 1941 roku Niemcy zrabowali dzwony, a trzy lata później spłonął dach. Po wojnie kościół został naprawiony.
Kościół
Kościół pokamedulski w Lasku Bielańskim, to prawdziwa perła baroku. Jego pełna nazwa to Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. To miejsce jest naprawdę magiczne. Kościół jest otoczony piękną przyrodą, do kościoła można dostać się spacerując przez pobliski las. Budowę kościoła zainicjował w 1639 roku król polski Władysław IV Waza. Przez wieki świątynia była związana z polską magnaterią, która ufundowała wiele elementów wystroju kościoła. Świątynia przetrwała wojenną zawieruchę i cieszy wiernych i turystów swoim pięknem po dziś dzień.
Kościół
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, to kościół znajdujący się przy al. „Solidarności” 80 (dawniej ul. Leszno 32) w dzielnicy Śródmieście w Warszawie. Kościół zbudowany w latach 1682–1732 jako kościół przylegający do klasztoru karmelitów trzewiczkowych. Kościół został poświęcony 27 kwietnia 1732 przez legata papieskiego w Polsce Camillo Paolucciego.
Kościół
Parafia Najświętszego Zbawiciela w Warszawie. Ta ikona warszawskiego śródmieścia jest położona przy pl. Zbawiciela. Świątynia powstała na początku XX w. Bardzo ucierpiała w trakcie Powstania Warszawskiego. Po wojnie został odbudowana.
Kościół
Kościół Zmartwychwstania Pańskiego znajduje się na Targówku przy ul. Księcia Ziemowita 39. TA urocza świątynia powstała w 1919 roku. Wybudowana jako wotum dziękczynne kolejarzy za odzyskanie niepodległości. Jest to wyjątkowa budowla, bo zawiera w sobie elementy stylu zakopiańskiego. Teren kościoła został ogrodzony z wykorzystaniem podkładów kolejowych, z których niektóre zachowały się do dziś.
Kościół
Kościół św. Antoniego Padewskiego w Starej Miłośnie został pierwotnie wybudowany w 1916 jako drewniana kaplica w Rokitnie. Służył tam jako miejsce kultu w okresie odbudowy ze zniszczeń wojennych barokowego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Kościół
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca. Zwyczajowo jest nazywany kościołem pokarmelickim lub kościółem seminaryjnym. Ta okazała świątynia znajduje się w Warszawie przy ul. Krakowskie Przedmieście 52/54. Powstała w latach 1661–1681. Barokowy kościół został zaprojektowany na planie krzyża przez włoskiego architekta Isidoro Affaita starszego. Jako jedna z nielicznych uniknęła wojennej pożogi i do dziś cieszy oko swoją oryginalną bryłą.