Noc Muzeów 2022 w Warszawie. TOP 10 atrakcji
W sobotę, 14 maja, odbędzie uwielbiane przez warszawiaków i warszawianki wydarzenie - Noc Muzeów 2022. I w tym roku atrakcji nie zabraknie. Spośród długiej listy wybraliśmy 10, na które warto się wybrać.
Noc Muzeów w schronie Huty ArcelorMittal
Huta ArcelorMittal przy ul. Kasprowicza 132 zaprasza na Noc Muzeów w schronie przeciwatomowym z lat 50.
Godziny zwiedzania: 14.00, 15.00, 16.00, 17.00, 18.00, 19.00, 20.00
Ze względu na ograniczoną przestrzeń schron będą mogły zwiedzić tylko osoby zapisane. Wycieczka trwa ok 45 minut.
Zapisy zostaną uruchomione 12 maja o godzinie 9:00 na stronie www.schron-hw.pl.
Noc Muzeów z Centrum Kultury w Łomiankach
Mobilne Muzeum Rowerów i nie tylko w Noc Muzeów 2022 zaprezentuje kolekcję rowerów zabytkowych z retrorowerowymi animacjami dla dzieci oraz pokazami jazdy bicyklem. A to tylko część atrakcji przygotowanych przez Centrum Kultury w Łomiankach.
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
W ramach Nocy Muzeów Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza do wspólnego odkrywania zakamarków Kina Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej. W programie: zwiedzanie kabiny projekcyjnej, opowieści kinooperatorów, projekcje filmów, a także rozmowy o tajnikach pracy z taśmą filmową ze specjalistami z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.
Noc Muzeów w Mauzoleum Walki i Męczeństwa
Przy al. Szucha 25 zaprezentowane zostaną scenki z udziałem rekonstruktorów. Będzie można też zwiedzić wnętrza budynku, w którym w czasie okupacji mieścił się Urząd Komendanta Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa. Ciekawych atrakcji będzie znacznie więcej.
Noc Muzeów w Muzeum Kowalstwa
To niepowtarzalna okazja, by spróbować własnych sił przy kowadle z młotem w ręku i kucia rozgrzanego do ponad 1000 stopni żelaza. Dla nowoczesnych kowali będzie też kącik spawacza i możliwość
spawania metodą MIG MAG.
Noc Muzeów w Łazienkach Królewskich
Wśród atrakcji m.in. bezpłatny wstęp do obiektów – Pałacu na Wyspie, Pałacu Myślewickiego, Starej Oranżerii, Białego Domu, Wodozbioru, Koszar Kantonistów oraz Stajni Kubickiego, spacer szlakiem łazienkowskiej architektury po oświetlonych ogrodach. To też świetna okazja, by na własne oczy zobaczyć obrazu Rembrandta „Jeździec polski”, który obecnie znajduje się w Pałacu na Wyspie.
Noc Muzeów z Tramwajami Warszawskimi
Na pl. Narutowicza Tramwaje Warszawskie pokażą długo niewidziane zabytkowe wagony oraz nową wersję Warszawskiego Tramwaju Promocyjnego. Co wiecej, w godz. 14.00–18.00, organizator
zaprasza do odwiedzenia Zakładu Realizacji Przewozów na Pradze przy ul. Kawęczyńskiej 16a, skąd o godz. 18.00 paradą niezwykłych zabytków w akompaniamencie tramwajowej orkiestrydętej goście przeniosą się na pl. Narutowicza. Więcej informacji tutaj.
Noc Muzeów w Lotte Wedel
To nie lada gratka dla miłośników czekolady. W Noc Muzeów otwierają się drzwi do Fabryki Czekolady E. Wedel. Uczestnicy będą mogli zobaczyć gabinet legendarnego założyciela fabryki – Jana Wedla, obejrzeć galerię
czekoladowych rzeźb i dekorowanie Torcika Wedlowskiego, a także dowiedzieć się, jak powstaje czekolada. Na tym nie koniec. Marka E. Wedel zdecydowała się także pokazać linię produkcyjną, na której powstają kultowe pianki Ptasie Mleczko®!
Noc Muzeów z Miejskimi Zakładami Autobusowymi
Fani motoryzacji też znajdą coś dla siebie. W programie przygotowanym przez MZA zwiedzanie zajezdni autobusowej Stalowa, w tym linii obsługi codziennej, stacji kontroli pojazdów i hal technicznych, prezentacja pojazdów transportu publicznego, także zabytkowych, a także przejażdżki zabytkowym autobusem Somua z przewodnikiem.
Teatr Pijana Sypialnia
Teatr Pijana Sypialnia zaprasza na Warszawską POtownCÓWKĘ, która odbędzie się w czterech miejscach w Śródmieściu: na pl. Defilad, przy rondzie de Gaulle’a, przy Domach Centrum oraz na pl. Konstytucji. To świetna okazja, by nauczyć się walczyka i polki przy muzyce na żywo.