Rekordy klimatyczne. Te pomiary szokowały meteorologów! Was też zadziwią
Gdzie panowały największe upały w historii, a gdzie temperatura spadła do takich wartości, w których człowiek nie byłby w stanie przeżyć? Gdzie spadło najwięcej deszczu, a gdzie nie widziano go przez długie lata? To wszystko na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci jest skrupulatnie odnotowywane. Niektóre rekordy dotyczące zjawisk meteorologicznych są wręcz niewyobrażalne. Jakie miejsca, daty i zjawiska zapisały się na kartach historii meteorologii. Największe rekordy klimatyczne, które szokowały nawet meteorologów z wieloletnim doświadczeniem, znajdziecie na kolejnych slajdach.
Najwyższa temperatura powietrza
Rekordową temperaturę powietrza odnotowano 10 lipca 1913 r. w Dolinie Śmierci w USA. Termometry wkazały wówczas 56,7 stopni Celsjusza.
Do 2012 roku za rekord temperatury powietrza uznawano pomiar z 13 września 1922 roku w Al-Azizijja w Libii. Odnotowano wtedy temperaturę 57,8 stopni Celsjusza, jednak po 90 latach stwierdzono, że nastąpił błąd, a temperatura została zawyżona o 7 stopni.
Najwyższa temperatura przygruntowa
Rekordową temperaturę przygruntową odnotowano całkiem niedawno, bo w 2005 roku. Na pustyni Lut w Iranie odnotowano 70,7 stopni Celsjusza.
Najniższa temperatura powietrza
Najniższą temperaturę powietrza odnotowano dotychczas na stacji polarnej Wostok na Antarktydzie. 21 lipca 1983 roku termometry wskazały rekordową wartość minus 98,2 stopni Celsjusza.
Maksymalny opad śniegu w ciągu 24 godzin
Rekord maksymalnego opadu śniegu w ciągu 24 godzin ma już 100 lat. 15 kwietnia 1921 roku w Silver Lake w Stanach Zjednoczonych spadły 193 cm śniegu.
Najwyższe średnie wieloletnie sumy opadów
Pod względem najwyższej średniej wieloletniej sumy opadów na pierwszym miejscu znajduje się miejscowość Mawsynram w Indiach, gdzie odnotowano 11 872 mm. Jest to średnia z 38 lat. Wiele źródeł podaje również rekordową wartość 13 299 mm w Lloro w Kolumbii, jednak jest ona tylko oszacowaniem, a nie wynikiem udokumentowanych pomiarów.
Najniższe średnie wieloletnie sumy opadów
Z kolei rekord najniższej średniej wieloletniej sumy opadów należy do Ameryki Południowej, gdzie w miejscowości Arica w Chile odnotowano wartość 0,76 mm. Jest to średnia z 59 lat.
Najdłuższy okres bez opadu
Ten rekord również należy do miejscowości Arica w Chile, gdzie ani jedna kropla deszczu nie spadła przez 14 lat 5 miesięcy, czyli od października 1903 r. do stycznia 1918 r.
Grad o największej średnicy
Lodowe kule o średnicy 20 centymetrów spadły w miejscowości Vivian w Stanach Zjednoczonych 23 lipca 2010 roku. To największa jak dotychczas średnica gradu, którą odnotowano.
Najwyższe ciśnienie atmosferyczne
Od takich wartości barometry wręcz oszalały. Najwyższe ciśnienie atmosferyczne odnotowano 30 grudnia 2004 roku w Tosoncengel w Mongolii. Urządzenia pomiarowe wskazały wówczas 1089,1 hPa.
Największa prędkość wiatru
Największą prędkość wiatru w porywie odnotowano 10 kwietnia 1996 roku na australijskiej wyspie Barrowa. Wiatr osiągnął wówczas prędkość 113,2 metra na sekundę!