Największy sukces - zaszczepiona Warszawa
W tej pandemicznej rzeczywistości, gdy codziennie słyszymy o kolejnych osobach, które zabiera nam covid-19 Warszawa odnotowała gigantyczny sukces solidarności i odpowiedzialności. Jesteśmy drugim miastem w Polsce pod względem tzw „wyszczepialności”. 71 proc. mieszkańców stolicy przyjęło szczepionkę przeciw koronawirusowi. To naprawdę duży sukces i możemy sobie pogratulować.
Największa porażka - chaos ze śmieciami
Już dwa razy w tym roku, a czwarty raz w ciągu trzech lat kadencji prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego Rada Warszawy zmieniała system opłat za śmieci. Urzędnicy nie potrafią sobie poradzić ze śmieciowym chaosem, który coraz bardziej irytuje warszawiaków.
Największa inwestycja - tunel pod Ursynowem
Tunel pod Ursynowem to inwestycja tyleż wyczekana przez kierowców co pechowa. Brakujące ogniwo Południowej Obwodnicy Warszawy wreszcie zostało oddane do użytku kierowcom z półtorarocznym opóźnieniem.
Największa rewolucja - zmiany w centrum Warszawy
Choć efekty tej rewolucji w większości są jeszcze na wizualizacjach, a w tym roku warszawiakom dokuczały przede wszystkim rozkopy, to pierwsze "jaskółki" tzw. Nowego Centrum już widać. Przy PKiN wyrasta budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej, wokół ronda Dmowskiego powstają naziemne pasy i sadzone są drzewa, Plac Pięciu Rogów zmienia się w oczach.
Największy absurd Awantura o świąteczną kartkę
Takie rzeczy to tylko w Warszawie. Politykom PiS nie spodobały się… gwiazdki na świątecznym plakacie, rozwieszonym przez urząd miasta przed Bożym Narodzeniem. Na jednej z wersji plakatu europoseł i niedoszły prezydent Warszawy Patryk Jaki dopatrzył się ośmiu gwiazdek. A osiem gwiazdek to dla PiS obraza.
Największa awantura - spór o Szpital Południowy
Zbudowany przez miasto i należący do stołecznego samorządu Szpital Południowy został władzom miasta odebrany i przejęty przez komisarza. Ale ten długo w Południowym nie porządził. Sąd uznał, że minister zdrowia nie miał prawa go wprowadzać i miasto lecznicę na Ursynowie odbiło.
Najsmutniejsze pożegnania - co dzień pogrzeb na Powązkach
W 2021 roku pochowaliśmy na Powązkach wielu artystów, zasłużonych dla stolicy osób i powstańców. Nie ma już z nami m.in. Henryka Chmielewskiego, słynnego Papcia Chmiela, twórcy kultowych komiksów i Tytusie, Romku i A’Tomku. Umarł szef Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Galperyn, powstaniec i prof. ekonomii Witold Kieżun. A kilka dni temu odbył się pogrzeb telewizyjnego Zulu-Guli, satyryka i radnego miasta Tadeusza Rossa. W wakacje na cmentarzu na Sadybie pochowany został Jan Janga-Tomaszewski, wieloletni aktor Teatru Ateneum. Smutno.
Najgłośniejszy proces - skazany Krystian O.
O wypadku na ul. Sokratesa na Bielanach głośno było w całej Polsce. W tym roku Krystian O. - kierowca pomarańczowego bmw, który zabił 33-latka na pasach, usłyszał wyrok. Nie za zabójstwo a za wypadek ze skutkiem śmiertelnym. - Nie chciałem zabić dobrego człowieka – przepraszał przed sądem skazany.
Najtragiczniejsze wypadki. Całe rodziny ginęły na drodze
W czerwcu w potwornym wypadku w Elżbietowie zginęło 5 osób, w tym troje dzieci. W lipcu w podobnym zderzeniu ciężarówki z osobówką w Grębiszewie zginęło dwóch kierowców i dwoje dzieci. W październiku w Romanowie czterech nastolatków roztrzaskało się na drzewie i spłonęło w samochodzie, który jeden z braci zaledwie kilka dni wcześniej dostał w prezencie. To nie ranking ludzkich tragedii. To śmiertelne żniwo na warszawskich drogach.
Największy koszmar - seria samobójstw
Pandemia, izolacja, depresja zbierają żniwo. Gabinety psychoterapeutów są pełne. A stolicą niemal co kilka dni w tym roku wstrząsały informacje o młodych samobójcach. Jeremi i Igor rzucili się z okien bloków. Karolina powiesiła się w środku Lasu Kabackiego. Emil zatruł się w namiocie, też w lesie. Magda skoczyła z mostu do rzeki trzymając za rękę maleńką córeczkę Gabrysię. Niezidentyfikowany dotąd mężczyzna rzucił się ze schodów w Złotych Tarasach, miał potem dwóch naśladowców. Takiej tragicznej serii Warszawa od lat nie notowała…