Zasady bezpieczeństwa
Lada moment oficjalnie rozpoczną się wakacje, podczas których - jak co roku - wielu Polaków wyruszy w podróże po Polsce. Dla sporej części turystów celem wycieczek będą plaże. Jak jednak należy się na nich zachowywać? Warto znać zasady bezpieczeństwa, to pewne.
Biała flaga na plaży - co oznacza?
Będąc na plaży, można zauważyć flagę. Czasami jej barwa jest biała, a to oznacza fakt, że kąpiel jest dozwolona.
Czerwona flaga
W sytuacji gdy flaga jest czerwona, wchodzenie do wody jest zakazane nawet na własną odpowiedzialność.
Brak flagi na plaży
Czasami plażach nie ma ratownika, więc tym samym nie ma wywieszonej flagi. W takiej sytuacji nie powinniśmy się kąpać.
Odpoczynek nad wodą z dziećmi
Pamiętaj, że jeśli wypoczywasz nad morzem bądź nad jeziorem z pociechami, miej je stale na oku nawet jeśli potrafią świetnie pływać. Czasami chwila nieuwagi może kosztować życie.
Czy można pływać po jedzeniu?
Zaleca się, by po zjedzeniu posiłku odczekać 30-60 minut przed wejściem do wody. Pływanie z pełnym żołądkiem może doprowadzić do mdłości, kolki czy skurczy mięśni.
Pływanie po zmroku
Choć jezioro po zmroku może mieć wyjątkowy klimat, nie należy pływać w nim o tej porze dnia. W jakiejkolwiek sytuacji zagrożenia udzielnie pomocy może być trudniejsze, podobnie jak samo dostrzeżenie poszkodowanego.
Bezpieczeństwo nad wodą - numery alarmowe
Wybierając się nad wodę, warto wpisać w telefon numer ratunkowy nad wodą - 601 100 100. Jeśli tego nie zrobisz, w sytuacji zagrożenia zadzwoń na 112 i wezwij pomoc.
Pływanie po alkoholu
Pamiętaj, że stanowczo zakazane jest pływanie po alkoholu. W takiej sytuacji może dojść do upośledzenia koordynacji ruchowej oraz zmysłu równowagi. Dodatkowo osoba będąca pod wpływem alkoholu nie jest w stanie świadomie ocenić np. skali niebezpieczeństwa.
Bezpieczeństwo nad wodą
Wiesz już, jakie zasady bezpieczeństwa warto znać oraz przestrzegać nad wodą. Dodatkowo przed takim wyjazdem dobrze jest przypomnieć sobie zasady pierwszej pomocy. Szybka i odpowiednia reakcja może uratować komuś życie, a w momencie zagrożenia, liczy się każda sekunda.