Barszcz czerwony z uszkami
Barszcz czerwony na wigilijnym stole musi się znaleźć. Nasi przodkowie wierzyli, że buraki mają magiczną moc i zapewniają długowieczność oraz urodę.
Kapusta z grzybami
Kapusta z grzybami to must have wśród dań na wigilijnym stole. Naszym przodkom kiszona kapusta kojarzyła się bowiem z dostatkiem, trwałością sił życiowych, a także ogromną życiodajną mocą. Samo zdrowie!
Pierogi z kapustą i grzybami
Pierogi z kapustą i grzybami po prostu muszą znaleźć się na wigilijnym stole. Niegdyś kojarzone były bowiem ze zdrowiem i siłami witalnymi. W dobie pandemii jest to niezwykle potrzebne!
Zupa grzybowa
Według tradycji ludowej zupa grzybowa ma w sobie ukryta magiczną moc. Niegdyś grzyby kojarzone były z siłą i zdrowiem. W czasach pandemii powinna zatem znaleźć się na każdym wigilijnym stole.
Kompot z suszu
Kompot z suszu to nic innego, jak napój z suszonych owoców. Ten smakuje tak cudownie tylko w wigilię! Jak się okazuje, owoce w kompocie również mają ukrytą moc. Nasi przodkowie wierzyli, że gruszki zapewniają długowieczność, jabłka dają miłość i zdrowie, a suszone śliwki odpędzają złe moce.
Makowiec
Na wigilijnym stole nie może zabraknąć tradycyjnego makowca lub ciasta z makiem. Wierzono niegdyś, że mak przynosi bogactwo!
Śledź w oleju
Nie można również zapomnieć o śledziach na wigilijnym stole. Są one bowiem symbolem postu i wyczekiwania.
Piernik
Piernik (albo jak ktoś woli pierniczki) również ma ukrytą moc. Nie tylko cudownie pachnie, ale również symbolizuje dobrobyt.
Kluski z makiem
W związku z wierzeniem na stole muszą znaleźć się również kluski z makiem. Co więcej, w starożytności wierzono, że mak jest symbolem płodności!
Ryba w galarecie
Wigilia jest kolacją postną. Z tego powodu na stołach pojawiają się potrawy rybne, a nie mięsne. W tradycji na Mazowszu króluje m.in. ryba w galarecie. Co więcej, ryby symbolizują Jezusa i odradzanie się do życia.
Karp
Co ciekawe karp stał się symbolem wigilii dopiero za czasów PRL-u. Od tamtego czasu ryba ta co roku gości w polskich domach.
Chleb
Chleb uznawany jest często za dodatek do potraw wigilijnych. Tak naprawdę jest niezwykle ważny! Zgodnie z dawnymi wierzeniami chleb symbolizuje nowe życie i dobrobyt. Z kolei zjedzenie go podczas wigilijnej kolacji zapewnia pomyślność w nowym roku.