Zdjęcie zawodników Pogoni Lwów z 1926 roku

i

Autor: https://commons.wikimedia.org Zdjęcie zawodników Pogoni Lwów z 1926 roku

Gdzie oni grają? Dziesięć klubów, które były postrachem, a dziś walczą o przetrwanie

2018-07-03 2:17

Mamy dla Was listę dziesięciu klubów, które nie zdołały utrzymać się na najwyższym poziomie ligowym. Przypominamy o nich i odkrywamy, gdzie grają dziś. Jedni rozpaczliwie próbują przetrwać, drudzy powoli wracają na szczyt.

10. Pogoń Lwów

Jeden z najbardziej utytułowanych klubów w przedwojennej Polsce. Pogoń grała w I lidze od początku zawiązania w kraju rozgrywek ligowych do wybuchu II wojny światowej. W tym czasie zespół z Lwowa zdobył cztery mistrzostwa Polski i trzykrotnie zajął drugie miejsce. Pogoń Lwów razem z Warszawianką są jedynymi klubami, które nigdy nie spadły z polskiej ekstraklasy. W 2009 reaktywowano Pogoń Lwów, która dziś gra w III lidze ukraińskiej.

9. Zagłębie Wałbrzych

Od sezonu 1968/1969 piłkarze wałbrzyskiego Zagłębia grali w Ekstraklasie. W sezonie 1971/1972 Zagłębie doszło do 1/16 finału Pucharu Europy. Tam na przeszkodzie zespołu stanął rumuński UT Arad. Co ciekawe, jedną z bramek w tym dwumeczu zdobył Tadeusz Pawłowski, obecny trener Śląska Wrocław. Zawodnicy z Wałbrzycha spadli do II ligi już po rozgrywkach 1973/1974. Kilka tygodni temu Zagłębie świętowało awans do A klasy.

8. Bałtyk Gdynia

Klub z Pomorza istnieje od 1930 roku. W pięćdziesiątą rocznicę istnienia Bałtyk awansował do I ligi, w której nieprzerwanie grał do 1986 roku. W sezonie 1984/1985 zespół zagrał w półfinale Pucharu Polski. Bałtyk zdołał wrócić do I ligi rok po degradacji w 1986. Klub nie zdołał utrzymać się na powierzchni i zaraz po awansie spadł do II ligi. Rywalizacja Bałtyku z Arką w ekstraklasie dodawała lidze emocji, ponieważ obie ekipy walczyły o dominację w Gdyni. Dziś o derbach można tylko pomarzyć. Ten sezon Bałtyk zakończył na podium III ligi.

7. Unia Racibórz

Męska drużyna największe triumfy święciła w latach 60. Przez dwa sezony w ekstraklasie Unia zajęła kolejno ósme, a potem 14. miejsce. Z niebiesko-białymi związany jest między innymi Franciszek Smuda, który w Raciborzu stawiał pierwsze kroki jako piłkarz. Z kolei sezonie 1968/1969 trenerem Unii była legenda Ruchu Chorzów, Gerard Cieślik. Teraz raciborzanie są na 11. miejscu śląskiej IV ligi.

>>> Śląsk Wrocław ściąga zawodników z Nice I ligi. Czy sprawdzą się w ekstraklasie?

6. Polonia Bytom

Dwukrotni mistrzowie Polski w latach 1954 i 1962. Ostatni raz Polonia grała w ekstraklasie w latach 2007-2011. Spadek poprzedziły problemy z frekwencją na meczach oraz kryzys finansowy. Od 2011 roku Polonia nie potrafiła wyjść na prostą. Klub nie radził sobie na boisku a sytuacji nie poprawiały kolejne problemy pieniężne. W minionym sezonie Polonia była mistrzem IV ligi, ale w barażach o awans uległa Ruchowi Radzionków.

5. Szombierki Bytom

Grę w polskiej lidze Szombierki zaczęły w 1949 roku. Już w drugim sezonie klub nie zdołał utrzymać się w ekstraklasie, do której wrócił dopiero w 1963 roku. Na pierwsze i jedyne mistrzostwo Szombierki czekały do sezonu 1979/1980. Ostatni raz Zieloni grali ekstraklasie w sezonie 1992/1993. Obecne rozgrywki skończyły na drugim miejscu IV ligi.

Elektrociepłownia Szombierki - ona była sercem dzielnicy Bytomia, w której powstał klub

i

Autor: WikipediaCC/Zbiory ZEC Bytom S.A. Elektrociepłownia Szombierki - ona była sercem dzielnicy Bytomia, w której powstał klub

4. Garbarnia Kraków

Trzeci, po Cracovii i Wiśle, zespół z Krakowa, który sięgał po mistrzostwo Polski. Pierwsze i jak dotąd jedyne Garbarnia zdobyła w 1931 roku. Młode lwy grały w ekstraklasie z przerwami od 1929 roku do 1956. W swoim najgorszym okresie Garbarnia grała w IV lidze. Od 2008 roku klub powoli wraca na szczyt, czego efektem jest awans do Nice I ligi wypracowany w minionym sezonie.

3. Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski

Do ekstraklasy weszła dopiero w 1997 roku. Największe sukcesy Dyskobolii przypadły na lata 2002-2008. Zespół dwukrotnie został wicemistrzem Polski, a raz zajął trzecie miejsce. Ponadto zespół z Grodziska Wielkopolskiego dwukrotnie triumfował w Pucharze Polski. W 2008 roku prezes Zbigniew Drzymała sprzedał Polonii Warszawa licencję na grę w ekstraklasie. Od tamtego czasu Dyskobolia próbowała gry w niższych ligach, z marnym skutkiem. Dziś zespół pod nazwą Dyskobolii próbuje sił w B klasie.

2. Odra Wodzisław Śląski

Najwięcej o Odrze mówiło się w latach 1996-2010, kiedy grała w ekstraklasie. W debiutanckim sezonie zespół zaskoczył wszystkich i zajął trzecie miejsce. W ostatnim sezonie w ekstraklasie Odry nie zdołał utrzymać nawet Marcin Brosz, który dziś z sukcesami prowadzi Górnika Zabrze. Pierwszy sezon w I lidze minął pod znakiem dużych problemów z czeskimi właścicielami, przez co Odra ogłosiła upadłość i dziś gra tylko w lidze okręgowej.

1. Gwardia Warszawa

Na najwyższym poziomie rozgrywek występowała z krótkimi przerwami od 1953 do 1983 roku. W 1957 została wicemistrzem Polski, później dwukrotnie kończyła sezon z brązowym medalem. Jakby tego było mało, pięciokrotnie Gwardia pięć razy grała w europejskich pucharach (największy sukces to 1/8 finału Pucharu Zdobywców Pucharów w sezonie 1974/1975). Puchary i ekstraklasa są dziś tylko wspomnieniami. Sezon 2017/2018 Gwardia Warszawa skończyła na 12. miejscu A Klasy.

Czytaj także: Pałac Kultury i Nauki już niedługo znów będzie biały! Rusza wielkie czyszczenie elewacji!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki