Jesień zbiera śmiertelne żniwo. W ostatnim czasie przeraźliwie nasiliła się liczba prób samobójczych. W ostatnim czasie całą Polską wstrząsnęły dwie śmierci w warszawskim centrum handlowym Złote Tarasy oraz śmierć 13-latki w Galaxy w Szczecinie. W zatrważającym tempie przybywa również osób potrzebujących wsparcia psychologów i psychiatrów. Niejednokrotnie ludzkie dramaty odbywają się po cichu. Są niewidoczne dla osób z zewnątrz. Osoby w kryzysie, w depresji, z myślami samobójczymi cierpią w samotności.
- Okres jesienny bardzo wzmaga zaburzenia psychiczne. Aktualnie, liczba pacjentów wzrosła nawet czterokrotnie - tłumaczy w rozmowie z „Super Expressem” Maja Herman, psychoterapeutka.
Nie ma tygodnia, by w mediach nie pojawiła się informacja o osobie, która postanowiła targnąć się na swoje życie. Rzucają się pod pociągi, niejednokrotnie patrząc maszyniście rozpędzonego składu prosto w oczy i wiedząc, że nie ma on najmniejszych szans w porę wyhamować. Zakładają pętlę na szyję, rzucają się z wysokości.
Gdzie dzwonić po pomoc?
Takim sytuacjom można jednak zapobiegać. Każdy może pomóc zarówno sobie, swoim najbliższym, jak i nieznajomym. Są telefony, które marto znać.
- 116 123 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14–22
- 116 111 - Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
- 800 121 212 - Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
- 800 108 108 - Bezpłatny telefon wsparcia dla osób w żałobie, czynny od poniedziałku do piątku w godz. 14–20
- 800 111 123 - Bezpłatny telefon wsparcia programu Tumbo Pomaga, czyli pomoc dzieciom i młodzieży w żałobie, czynny od poniedziałku do piątku w godz. 12-18
- 22 635 09 54 - Telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17–20
- 800 120 002 - Niebieska linia - dla doświadczających przemocy czynna 24 godziny na dobę
Więcej telefonów zaufania i interwencyjnych dla osób w trudnej sytuacji życiowej znajdziesz na Warszawa 19115.
Gdzie szukać pomocy w Warszawie?
W samej tylko stolicy funkcjonują placówki, w których osoby potrzebujące pomocy psychologicznej, zawsze taką pomoc otrzymają. Są to:
- Poradnie Zdrowia Psychicznego
- Ośrodki Interwencji Kryzysowej
- Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne (dla dzieci i młodzieży)
- Szpitale psychiatryczne
Wszelkie najważniejsze adresy również można znaleźć na Warszawa 19115
- Pomoc dostępna dla osób doznających przemocy w rodzinie » lista adresów
- Bezpłatna pomoc psychologiczna i/lub terapia dla dzieci i młodzieży na terenie Warszawy » lista adresów
- Pomoc dla osób doświadczających dyskryminacji i przemocy » lista adresów
- Ośrodki Pomocy Społecznej » lista adresów