Gigantyczne zmiany w Planetarium Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wydali grube miliony na nowe projektowy

i

Autor: Shutterstock (2)

ZNÓW OTWARTE

Gigantyczne zmiany w Planetarium Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wydali grube miliony na nowe projektory

2025-04-11 14:20

Po długiej przerwie, Planetarium Centrum Nauki Kopernik w Warszawie wraca w wielkim stylu. Miłośnicy kosmicznych podróży mogą przygotować się na niesamowite wrażenia, bo placówka przeszła gruntowną modernizację. Dzięki inwestycji za blisko 4 miliony złotych, widzowie zobaczą realistyczne symulacje kosmiczne z efektem 3D bez okularów! Sprawdź, co czeka na was w odnowionym Planetarium Niebo Kopernika.

Planetarium Niebo Kopernika przeszło prawdziwą metamorfozę. Wymieniono projektory, system dźwiękowy i zainstalowano najnowsze francuskie oprogramowanie Sky Explorer. Jak podkreśla zastępca kierownika planetarium, Mateusz Wyszyński, inwestycja ta pozwoli na generowanie wyjątkowo realistycznych symulacji kosmicznych.

Centrum Nauki Kopernik zamknięte. Turyści odbiją się od drzwi

Nasze nowe komputery mają w swoich zasobach cały, bardzo ładnie opakowany wszechświat. Możemy go zwiedzać, oglądając obrazy rzucane przez projektory na kopułę. Możemy polecieć w stronę czarnej dziury, planet poza Słońcem albo zajrzeć między pierścienie Saturna. Możemy oglądać nie tylko gwiazdy i planety, ale też wygenerowane trójwymiarowo mgławice złożone z gazów i pyłów. A nowe projektory, znacznie jaśniejsze i o dużo lepszym kontraście, pozwalają podziwiać to wszystko w niezwykłej, nieosiągalnej wcześniej jakości obrazu – mówiła dr Weronika Śliwa, kierowniczka Planetarium CNK.

Nowe technologie pozwalają na generowanie efektu 3D bez konieczności zakładania specjalnych okularów. To prawdziwa rewolucja, która sprawia, że oglądanie kosmicznych widowisk staje się jeszcze bardziej immersyjne i realistyczne. Widzowie mogą poczuć się jak prawdziwi astronauci, podróżujący po odległych galaktykach.

Planetarium Niebo Kopernika już teraz przygotowało bogatą ofertę dla widzów w każdym wieku. W programie znajdują się filmy, pokazy na żywo, "lekcje pod gwiazdami”, koncerty i spotkania z naukowcami. To idealne miejsce dla rodzin, szkół i wszystkich, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę o kosmosie.

Planetarium daje możliwość zanurzenia się w (…) nieprawdopodobnym świecie. Możemy z perspektywy kosmosu zobaczyć Ziemię i udać się w podróże międzygwiezdne, które zgodnie ze znanymi nam prawami fizyki nie byłyby możliwe, ale tutaj są możliwe – podsumował dyrektor naczelny Centrum Nauki Kopernik, Robert Firmhofer.

Sonda
Czy uważasz, że kosmos warto badać?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki