Polecany artykuł:
O każdej porze dnia i nocy, siedem dni w tygodniu i za darmo - gabinet lekarski, w którym pacjentki będą mogły uzyskać poradę lekarską i dostać receptę na antykoncepcję hormonalną i awaryjną to jedna z wyborczych obietnic obecnego prezydenta stolicy. Sprawa stanęła w miejscu, a radni Koalicji Obywatelskiej przypominają, że obietnica powinna być zrealizowana priorytetowo.
Czytaj także: Owsiak rezygnuje z funkcji szefa fundacji WOŚP
- Przychodzą, oczekują, że otrzymają pewne świadczenie, a pojawia się lekarz, który powołuje się na klauzulę sumienia i w ekstremalnych warunkach odsyła ich gdzieś dalej. W interesie miasta jest, i w interesie nas wszystkich jest, aby osoby miały zapewniony dostęp do takiej opieki - przyznał Marek Szolc, Koalicja Obywatelska.
Prezydent Trzaskowski zapewnia, że obietnice spełni, ale jeszcze nie wie kiedy będzie miał taką możliwość.
- Mamy sesję budżetową, dokładnie będziemy mówili także o realizacji priorytetów, przez cały najbliższy rok i przez całą kadencję. Będziemy też mówili, które z tych priorytetów w pierwszej kolejności będziemy wprowadzali w życie. Również te priorytety dotyczące ochrony zdrowia - mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
Czytaj także: "Posłuchaj Ursynowa" - powstała mapa dźwięków dzielnicy! [AUDIO]
Gabinet ginekologiczny czynny całą dobę, bez "klauzuli sumienia" i finansowany z miejskich środków działa już w Poznaniu. Kobiety rejestrują się na wizyty online bądź przez telefon. Od października skorzystały z niego tysiące kobiet.
Tematem zajął się nasz reporter, Michał Skolimowski.
Klauzula sumienia
Deklaracja Wiary Lekarzy Katolickich, czyli tzw klauzula sumienia została podpisana przez około 4 tysiące lekarzy. Wśród nich znajduje się minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zgodnie z dokumentem, lekarze nie muszą wykonywać świadczeń zdrowotnych niezgodnych z ich sumieniem, np. przepisanie antykoncepcji.