Żeby uczcić Cud nad Wisłą, wystarczy spojrzeć w niebo! Podczas centralnych uroczystości 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej około godz. 12.05 nad Placem Piłsudskiego pojawią się polskie i amerykańskie myśliwce F-16, a także samoloty Iskra, które w powietrzu ułożą flagę Polski. Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, w przelocie weźmie udział sześć samolotów F-16 z 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w ugrupowaniu "GROT" oraz formacja czterech samolotów F-16 z 480. Eskadry Lotniczej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych Ameryki stacjonującej w Europie. Ponadto - jak dodał MON - piloci z 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego wykonają przeloty centralnie nad miejscami pamięci związanymi z Bitwą Warszawską 1920 roku m. in. w Ossowie, gdzie zobaczymy "Biało-Czerwone Iskry". Również w południe atrakcje na niebie zobaczą mieszkańcy Radzymina. Tam punktualnie o godz. 12.00 zainaugurowany zostanie przelot w ugrupowaniu TS-11 Iskra w tzw. "szarym malowaniu". Wykonają to piloci samolotów M-346 Bielik.
Ale to nie koniec podniebnych atrakcji w sobotę!
Od piątku do niedzieli odbywa się malownicze widowisko – Balonowy Cud nad Wisłą. Z kilkunastu miejsc w Warszawie rano i wieczorem startować będą balony na ogrzane powietrze.
PRZECZYTAJ TAKŻE: 10 NASZYCH SPOSOBÓW NA ŚWIĘTOWANIE BITWY WARSZAWSKIEJ
O godz. 6 w sobotę balony mają wylecieć w niebo nad miastem z kilku lokalizacji.
Start "lisa", czyli balonu z kilkunastometrową biało-czerwoną flagą, za którym będą podążać kolejni piloci z Ogrodu Dolnego Zamku Królewskiego zaplanowany został na 15 sierpnia. By zobaczyć ten wyjątkowy balon, trzeba patrzeć w niebo w godzinach: 17.30 – 18. Replikę Montgolfiery pilotować będzie Mateusz Rękas, zdobywca m.in. Pucharu Gordona Bennetta.
MARKO BEZRUCZKO - UKRAIŃSKI GENERAŁ CZYM SIĘ ZASŁUŻYŁ, ŻE DOSTAŁ SKWER W STOLICY?
Balony w ciągu dnia startować też będą m.in. z Poniatówki i Plaży Romantycznej
Harmonogram balonowych atrakcji możesz też sprawdzić TUTAJ