1 sierpnia 2021 po raz kolejny Polacy oddadzą hołd Powstańcom. O 17, w Godzinę „W”, w Warszawie i innych miastach kraju zawyją syreny i ruch na chwilę się zatrzyma. Ta chwila refleksji jest częścią obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego, wydarzenia, które na zawsze zapisało się na kartach polskiej historii. 63 dni walk o stolicę przyniosły ponad 200 tys. ofiar wśród żołnierzy i ludności cywilnej. Kolejne pokolenia Polaków pamiętają o tej heroicznej walce, a obchodom rocznicy Powstania Warszawskiego co roku towarzyszą duże emocje. - Choć nie jestem rodowitą warszawianką, bardzo porusza mnie historia samego Powstania i jego Bohaterów. Zawsze mam ciary, gdy wybija Godzina „W” - mówi nie kryjąc wzruszenia Magdalena Laskowska, mieszkanka stolicy, która co roku przyłącza się do obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. Jak w 2021 roku będą przebiegały obchody rocznicy Powstania Warszawskiego i Godziny „W”? Szczegóły w naszej relacji na żywo w dalszej części artykułu.
Polecany artykuł:
21.45 Wielki powrót ekspresyjnej tłumaczki
Wielki powrót tłumaczki języka migowego, która rok temu szalała podczas koncertu w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Widzowie tegorocznego koncertu już od pierwszej pieśni rozpoznali ekspresyjną tłumaczkę, która skradła serca internautów. Tym razem towarzyszy jej równie energiczna koleżanka. Panie ponownie zostaną hitem internetu? Więcej w materiale: Powrót ekspresyjnej tłumaczki. Szaleje w rytm pieśni powstańczych
20.45 Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki
Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki. Rozpoczął się koncert z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w w Parku Wolności. Chórzystom i solistom towarzyszy orkiestra pod dyrekcją Jana Stokłosy. Z powodu trwającej pandemii koncert odbędzie się na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego. Wydarzenie transmitowane jest na antenie TVP 1 oraz w internecie.
W Parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego są też obecni prezydent Andrzej Duda (w koszulce nawiązującej do symboli Powstania Warszawskiego) oraz premier Mateusz Morawiecki.
20.15 Warszawa pamięta. Uroczystości przy pomniku „Polegli – Niepokonani”
Krótką wiązanką piosenek i melodii powstańczych w wykonaniu muzyków orkiestry wojskowej zakończyły się uroczystości przy pomniku „Polegli – Niepokonani”. Ich przebieg opisywaliśmy w naszej relacji (poniżej) oraz w transmisji wideo na żywo. Za kilkanaście minut przy polowym ołtarzu rozpocznie się polowa msza święta w intencji Powstańców Warszawskich. Liturgii będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Marsz Powstania Warszawskiego także już się zakończył, ale to nie koniec uroczystości, w jakich 1 sierpnia biorą udział warszawiacy i goście stolicy. O godz. 20.30 początek koncertu „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”, czyli wspólnego śpiewania piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy w Parku Wolności – transmisja w TVP 1.
20.00 Marsz Powstania Warszawskiego zakończony
Koncertem pod pomnikiem Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich zakończył się X Marsz Powstania Warszawskiego. Było spokojnie, a policja zabezpieczała trasę – relacjonuje Polska Agencja Prasowa. Trasa biegła Alejami Jerozolimskimi do ronda de Gaulle’a, a potem Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem do ulicy Miodowej i placu Krasińskich. Marsz zakończył się złożeniem kwiatów pod pomnikiem i koncertem. Na placu zostało już niewiele osób, reszta powoli i spokojnie rozeszła się do domów.
19.45 Największe cmentarzysko Powstania. Trwają uroczystości przed pomnikiem „Polegli Niepokonani”
Po wspólnej międzyreligijnej modlitwie i apelu poległych rozpoczęła się przejmująca i podniosła uroczystość składania kwiatów na kurhanie, w którym znajdują się prochy ponad 50. tysięcy mieszkańców stolicy poległych w Powstaniu Warszawskim. Ba wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawy są obecni m.in. przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Transmisję na żywo możesz obejrzeć poniżej.
19.30 Warszawa: Apel poległych przed pomnikiem „Polegli Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy
Z udziałem władz państwowych przed pomnikiem „Polegli Niepokonani” na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawy 1 sierpnia trwają uroczystości upamiętniające 77. rocznicę wybuchu powstania. Na tym cmentarzu pochowano ponad 100 tys. osób, które zginęły podczas 63 dni walk w stolicy.
Na Cmentarzu Powstańców Warszawy pochowane są m.in. ofiary rzezi cywilnej ludności Woli, dokonanej przez Niemców i towarzyszące im jednostki kolaboracyjne złożone z Rosjan, Ukraińców, Azerów i Turkmenów w pierwszych dniach powstania. Eksterminacja mieszkańców Woli trwała od tzw. czarnej soboty 5 sierpnia do 7 sierpnia. Ofiarami masowych egzekucji padło w tym czasie około 40 tys. osób w różnych punktach dzielnicy. Ciała ofiar palono. Rzeź zakończył rozkaz Hitlera, nakazujący wysyłanie tych, którzy przeżyli, do obozów koncentracyjnych lub do pracy przymusowej.
W 1973 r. w obrębie mogiły kryjącej prochy około 50 tys. osób wzniesiono pomnik „Polegli Niepokonani” autorstwa Gustawa Zemły, przedstawiający rannego powstańca, który swoim ciałem osłania wyrwę w barykadzie.
Tak upamiętniliśmy Godzinę "W" w Warszawie
Zobaczcie zdjęcia w naszej galerii poniżej!
Godz. 18.30 - żywy znak Polski Walczącej
Na Pl. Zamkowym kilkaset osób jak co roku ustawiło się w żywy znak Polski Walczącej. Już piąty rok z rzędu 1 sierpnia w godzinę "W" na Placu Zamkowym w Warszawie powstaje "Żywy Znak dla Powstania Warszawskiego". Od godziny 16 organizatorzy z pomocą wolontariuszy ustawiali przechodniów oraz wszystkich chętnych do tego happeningu historycznego. Udało się.
Godz. 18. - Wnuki powstańców warszawskich 1 sierpnia upamiętniają inaczej
Wnuki powstańców warszawskich, biorący udział w akcji Muzeum Powstania Warszawskiego „Korzenie Pamięci” nie chodzą na demonstracje. - Od dziewięciu lat 1 sierpnia jestem na grobie babci – mówi nam wnuk minerki Marii Dobrochny Twarowskiej Echaust, Daniel Echaust. Z kolei Anna Warzyńska, wnuczka Zbigniewa Warzyńskiego „Małego” mówiła nam w wywiadzie: - Od pięciu lat dzień 1 sierpnia spędzam przy grobie dziadka na cmentarzu Wolskim. To jest ten magiczny dzień łączności z moim dziadkiem. Wygadam mu się i wracam zawsze spłakana. Przed chwilą podzieliła się na facebooku refleksją: „W tym roku było inaczej. Byłam spokojna. Powiedziałam Grubasowi, że wiem, że jest ze mnie mega dumny i żeby dał znać że jest obok. I wtedy zza chmur wyszło słońce. Serio. Cześć Grubasie!” - napisała Anna Warzyńska po wizycie nad grobem dziadka na Cmentarzu Wolskim. Cały wywiad można przeczytać tutaj: Mój ukochany "Grubas". Tak o dziadku powstańcu mówi wnuczka Anna Warzyńska. Kolejna twarz z plakatu
Godz. 17.55 - Marsz Powstania Warszawskiego przechodzi ulicami stolicy. "Jeden pocisk, jeden Niemiec!"
Marsz Powstania Warszawskiego z ronda Dmowskiego, Nowym Światem i Miodową prowadzi policja, za nimi grupy rekonstrukcji historycznych poprzebierani w mundury, za nimi Straż Narodowa Warszawa i tłum warszawiaków. "Jeden pocisk, jeden Niemiec!", " Cześć i chwała ojczyźnie!" - krzyczą narodowcy. Ktoś zaintonował piosenkę "Warszawskie dzieci". Tłum śpiewa.
17.50 - Lotnisko Chopina w Warszawie przyłączyło się do Godziny "W"
Piękny gest ze strony pracowników Lotniska Chopina w Warszawie. Niektórzy pasażerowie mocno się zdziwili, gdy pracownicy lotniska nagle wstrzymali swoją pracę. Dopiero gdy spojrzeli na zegarki zorientowali się, że wybiła właśnie Godzina "W", a zachowanie pracowników, to nie strajk, lecz hołd oddany ku pamięci Powstańców. - Piękne! - skomentowali ten gest internauci.
17.50 Cała Warszawa oddała hołd Powstańcom
Uroczystości i symbole związane z 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w Godzinę „W” zgromadziły tych, którzy pamiętają nie tylko na rondzie Dmowskiego czy na Powązkach. Na placu Zamkowym, wolontariusze, przechodnie i turyści utworzyli kotwicę – symbol Polski Walczącej. Akcja „Żywy Znak dla Powstania Warszawskiego” odbywa się już po raz siódmy – i za każdym razem przyciąga rzesze uczestników i obserwatorów – zauważa PAP. Hołd powstańczemu zrywowi oddali żeglarze na Wiśle. Flotylla ok. 80 jednostek, wśród których oprócz łodzi oficjalnych przypłynęły również łodzie prywatne i kajaki, zatrzymała się w okolicach mostu Poniatowskiego. Uczestnicy minutą ciszy uczcili 77. rocznicę Powstania Warszawskiego. Potem jednostki popłynęły w stronę Portu Czerniakowskiego. Również prawobrzeżna Warszawa oddała cześć bohaterom. Na Targówku, na skrzyżowaniu Targowej i alei Solidarności rozwinięta została gigantyczna, biało-czerwona flaga ze znakiem Polski Walczącej.
17.40 Marsz Powstania Warszawskiego: Świat chce nam odebrać polskość
Zadymiło się w samym centrum Warszawy. Gdy zawyły syreny, zebrani tam warszawiacy odpalili race. – To jest wojna! Nie wojna na karabiny, ale na media i pieniądze. Świat, który nienawidzi Chrystusa, chce nam odebrać polskość. My stajemy naprzeciw i będziemy walczyć o polskie wartości chrześcijańskie – grzmiał organizator Marszu Powstania Warszawskiego. Kilka tysięcy osób z biało czerwonymi flagami maszeruje Marszałkowska w stronę pl. Krasińskich.
17.35 To nie jest tylko święto Warszawy, ale całej Polski
– To nie jest tylko święto Warszawy, ale całej Polski – tymi słowami 64-letnia uczestniczka wydarzeń na rondzie Dmowskiego skomentowała w rozmowie z PAP kolejną rocznicę Powstania Warszawskiego. To właśnie w tym miejscu, w centrum Warszawy rokrocznie zatrzymywany jest ruch, a tysiące osób symbolicznie oddają cześć Powstańcom. – Przyjechałam tu specjalnie z Łodzi, aby być w tym miejscu i oddać hołd bohaterom – tłumaczy 64-letnia pani Irena.
17.30 Godzina „W” zatrzymała Warszawę! Uczcili Powstańców
Na dźwięk syren przystawali zarówno przechodnie, jak i samochody czy motocykle. Kierowcy wysiadali z aut, a motocykliści zsiadali ze swoich maszyn. Pojazdy zatrzymali również motorniczowie tramwajów i kierowcy autobusów. Uruchomili także sygnały dźwiękowe. Syreny zawyły na terenie stolicy, Mazowsza, a także w wielu innych miastach Polski. Tak wyglądała Godzina „W” w Warszawie, dokładnie 77 lat po wybuchu Powstania Warszawskiego.
Jak co roku na rondzie Dmowskiego zgromadziły się tysiące osób. Mieszkańcy Warszawy i turyści przyszli z dziećmi. Nad tłumem powiewały biało-czerwone flagi i transparenty z napisami „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Jak informuje PAP, większość zgromadzonych osób miała opaski z kotwicami Polski Walczącej oraz koszulki z patriotycznymi hasłami. Część zgromadzonych osób odpaliła race. Zaśpiewano „Sen o Warszawie” Czesława Niemena.
17.25 Warszawa: Marsz Milczenia '44 z ul. Jana Kilińskiego
Gdy tylko zamilkły syreny upamiętniające godzinę wybuchu Powstania Warszawskiego, z ul. Jana Kilińskiego wyruszył w niedzielę Marsz Milczenia '44. Jego uczestnicy trzymają w rękach biało-czerwone flagi. Marsz idzie ulicami stolicy po raz piąty. Jest hołdem złożonym warszawiakom i wyrazem pamięci o ich trudzie, walce, ofiarach i wypędzeniu z miasta.
W tym roku na miejscu startu marszu dzięki pomocy Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie zorganizowano wystawę zatytułowaną "Solidarność i wsparcie". Placówka ta dokumentuje losy wypędzonych ze stolicy uczestników i świadków Powstania Warszawskiego. Obóz przejściowy Durchgangslager 121 powstał w sierpniu 1944 roku na terenie warsztatów kolejowych w Pruszkowie. W trakcie Powstania Warszawskiego i po jego stłumieniu przebywało w nim około 650 tys. osób, głównie cywilów – przypomina PAP.
Marsz Milczenia '44 idzie od ul. Kilińskiego, następnie Długą do Arsenału, Aleją Solidarności, Jana Pawła II, a potem Grzybowską. Koniec marszu przewidywany jest na godz. 18.30.
17.15 Rafał Trzaskowski przed pomnikiem Gloria Victis
Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, w towarzystwie uczestników Powstania Warszawskiego, złożył wieniec przed pomnikiem Gloria Victis. Uroczystości na Wojskowych Powązkach stanowią kulminacyjny punkt obchodów 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wcześniej wieńce złożyli przedstawiciele władz państwowych, w tym prezydent Andrzej Duda.
Godzina "W" na Pl. Wileńskim
Największy znak Polski Walczącej na świecie zawisł na Galerii Handlowej Wileńska.
Godz. 17. - uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis
Podczas uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis na Wojskowych Powązkach o godz. 17.00, w godzinę "W", hołd powstańcom oddali przybyli na uroczystości weterani, warszawiacy, a także przedstawiciele władz, m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Wcześniej prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty na grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera" na Wojskowych Powązkach. Podczas uroczystości obecni byli powstańcy, harcerze, a także córka generała, Jadwiga Chruściel, z którą prezydent przywitał się. Kwiaty na grobie gen. Chruściela złożyli także m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek, sekretarz stanu w MON Wojciech Skurkiewicz (w imieniu Ministra Obrony Narodowej) oraz przedstawiciele władz stolicy. Uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis stanowią kulminacyjny punkt obchodów 77. rocznicy Powstania Warszawskiego.
Prezydent Andrzej Duda oddaje hołd Powstańcom na Powązkach
Godz. 17.05 - Biało-czerwone race nad Warszawą
Wzruszający widok rozpościera się nad Warszawą. O godzinie 17, w Godzinę "W", z ronda Dmowskiego wyruszył Marsz Powstania Warszawskiego. Uczestnicy marszu odpalili biało-czerwone race, które wypełniły powietrze nad stolicą.
Godz. 17 - Godzina "W"
Warszawa zatrzymuje się. Hołd dla Powstańców. - To jest imponujące. W ogóle nie obserwowałem tego w takim formacie. To jest zupełnie niecodzienne. To jest dobry sygnał na przyszłość dla Polski. Niesamowite - mówił podczas Godziny "W" w Warszawie prof. Zbigniew Kruszewski „Jowisz”, Powstaniec Warszawski.
Godz. 16.50 - przygotowania do Marszu Powstania Warszawskiego
Trwają ostatnie przygotowania przed rozpoczęciem Marszu Powstania Warszawskiego. Mieszkańcy stolicy oraz osoby, które przyjechały do Warszawy na obchody rocznicy Powstania Warszawskiego, wyruszą o godz. 17. z ronda Dmowskiego. Również o godz. 17 odbędzie się rozpostarcie wielkiej flagi przy ul. Targowej. W Godzinę „W" rozpocznie się także akcja społeczna „Wolność łączy” w miejscach pamięci Powstania Warszawskiego na terenie całej Warszawy.
Godzina „W” w Warszawie na żywo
Dzięki działalności muzeum Powstania Warszawskiego, godzinę „W” w Warszawie można śledzić na żywo z Powstańcem Warszawskim z 31. piętra w centrum Warszawy. - Z najwyższej kondygnacji usytuowanego w ścisłym centrum Warszawy hotelu Novotel spojrzymy na miasto, które wstrzyma na chwilę oddech i zatrzyma się, oddając cześć Powstańcom Warszawskim. Opowiemy Wam również o tym, co w Godzinie „W” działo się na ulicach stolicy 77 lat temu - zachęca muzeum. Gościem specjalnym będzie Powstaniec Warszawski: prof. Zbigniew Kruszewski „Jowisz”. Transmisja rozpocznie się o godz. 16.40 na Youtube - zamieszczamy ją poniżej.
Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego
Mieszkańcy Warszawy mogą w weekend oddać hołd bohaterom Powstania Warszawskiego na wiele sposobów: zapaleniem znicza, śpiewaniem piosenek, marszem przez miasto czy inscenizacją. Na bieżąco relacjonujemy przebieg obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego w materiale: 77. rocznica Powstania Warszawskiego. Co się dzisiaj dzieje w Warszawie. RELACJA i harmonogram obchodów
Zobacz w galerii poniżej powstańców warszawskich podczas obchodów 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.