bloki, wieżowce, blokowisko, osiedle

i

Autor: Michał Niwicz

Grunty na własność. Nie szturmuj urzędu po nowym roku!

2018-12-28 5:56

Nawet pół miliona warszawiaków od 1 stycznia stanie się właścicielami gruntów. Zanim skorzystasz z 98-procentowej bonifikaty, poczekaj na zaświadczenie.

Od 1 stycznia zgodnie z prawem znika pojęcie użytkowania wieczystego. A więc wszyscy użytkownicy stają się właścicielami gruntów pod domami czy blokami. Muszą jednak za to zapłacić. W Warszawie dotyczy to blisko pół miliona ludzi! Ratusz wystraszył się, że wszyscy zainteresowani ruszą po Nowym Roku do urzędów i apeluje: - Poczekajmy na zaświadczenia z urzędu!

Przekształcenie użytkowania we własność dotyczy dwóch rodzajów gruntów. Jeśli właścicielem działki pod naszym domem czy blokiem jest Skarb Państwa – dostaniemy 60 proc. bonifikaty. Jeśli grunt należy do miasta – 98 proc. W stolicy tych pierwszych nieruchomości jest ok. 80 tys., drugich ponad 360 tys. A więc ponad pół miliona warszawiaków stanie się w 2019 roku właścicielami. Większość zapłaci za to zaledwie kilkaset złotych. Tak zdecydowała ostatnio Rada Warszawy. I tak korzystnych warunków przekształcenia nie zagwarantował dotąd żaden inny samorząd w Polsce, więc urzędnicy spodziewają się tłumu chętnych.

- Zdajemy sobie sprawę, że szturmu na urzędy nie unikniemy. Ale procedura jest taka, że wielu mieszkańcom wizyta już w styczniu nic nie da. Powinni poczekać, aż otrzymają z urzędu dzielnicy odpowiednie zaświadczenie i wyliczenie wysokości opłaty – mówi „Super Expressowi” wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński.

Takiego pisma z urzędu należy się spodziewać teoretycznie w ciągu roku. Ale praktycznie w okolicach marca i kwietnia. Najpierw zaświadczenia zostaną wysłane do tych właścicieli, którzy wcześniej nie składali żadnych wniosków o przekształcenie. A w drugiej kolejności do tych, którzy chcieli wykupić grunty według starych, mniej korzystnych przepisów. Te ostatnie dokumenty bowiem tracą ważność dopiero po trzech miesiącach, a więc od 1 kwietnia.

Równolegle z wysłaniem zaświadczenia ratusz wysyła odpowiednie pismo o wpis do księgi wieczystej. Tam, do czasu zapłaty kwoty z bonifikatą, nowy właściciel będzie figurował jako dłużnik wobec miasta. - Taka jest formalność. Nie należy się tego obawiać – zwraca uwagę Robert Soszyński.

Po zapłacie kwoty z bonifikatą otrzymamy w ciągu 30 dni z urzędu dzielnicy zaświadczenie, potwierdzające spłatę należności.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają